Очаква се много голяма бежанска вълна да залее Стария континент с настъпващата зима. Темата е широко дискутирана в Западна Европа. Какви са притесненията и на какво се дължат тези прогнози?
Германия е една от страните, привличащи най-много мигранти. От началото на войната до 17 октомври там са отишли над 1 000 000 бежанци от Украйна. Не може да се каже категорично дали това е точният брой, тъй като те се придвижват свободно в ЕС и Шенгенското пространство. Някои са се прибрали, а други имат роднини в много европейски страни.
Наблюденията са, че до юни ситуацията с украинските мигранти е била под контрол. В момента обаче много общини са поставени в трудна ситуация, не достигат местата за настаняване. Това дава индикации, че започва нов бежански поток от Украйна.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според данните, предоставени от Върховния комисариат за бежанци към ООН, у нас има 55 108 украински бежанци. Към момента не се наблюдават трайни тенденции за повишение на броя им.
До 30 септември 14 384 лица са потърсили закрила в България, като най-много са бежанците от Афганистан, Сирия, Украйна и Мароко.
По данни на МВР само през септември са задържани 2822 нелегално преминаващи лица на територията на България.
За сравнение бежанците, подали молба за убежище в Германия в периода януари-септември, са 154 557 - 17% повече от миналата година. В този брой не се включват украинците.
В Западна Европа коментират бомбардировките по енергийната инфраструктура в Украйна и допускат, че ако много украинци останат на студено и тъмно, е възможно да започне бежански поток към Европа.
Анализаторите също така следят с повишено внимание протестите в Иран и икономическата ситуация в Турция.