Очаква се много голяма бежанска вълна да залее Стария континент с настъпващата зима. Темата е широко дискутирана в Западна Европа. Какви са притесненията и на какво се дължат тези прогнози?

Германия е една от страните, привличащи най-много мигранти. От началото на войната до 17 октомври там са отишли над 1 000 000 бежанци от Украйна. Не може да се каже категорично дали това е точният брой, тъй като те се придвижват свободно в ЕС и Шенгенското пространство. Някои са се прибрали, а други имат роднини в много европейски страни.

Наблюденията са, че до юни ситуацията с украинските мигранти е била под контрол. В момента обаче много общини са поставени в трудна ситуация, не достигат местата за настаняване. Това дава индикации, че започва нов бежански поток от Украйна.

Според данните, предоставени от Върховния комисариат за бежанци към ООН, у нас има 55 108 украински бежанци. Към момента не се наблюдават трайни тенденции за повишение на броя им. 

До 30 септември 14 384 лица са потърсили закрила в България, като най-много са бежанците от Афганистан, Сирия, Украйна и Мароко. 

По данни на МВР само през септември са задържани 2822 нелегално преминаващи лица на територията на България.  

За сравнение бежанците, подали молба за убежище в Германия в периода януари-септември, са 154 557 - 17% повече от миналата година. В този брой не се включват украинците.

В Западна Европа коментират бомбардировките по енергийната инфраструктура в Украйна и допускат, че ако много украинци останат на студено и тъмно, е възможно да започне бежански поток към Европа.

Анализаторите също така следят с повишено внимание протестите в Иран и икономическата ситуация в Турция.