Вторичните трусове в Албания продължават и това е съвсем нормално. Тяхната сила намалява и магнитудът става все по-нисък. Последният регистриран такъв трус е малко преди 6 ч. тази сутрин, обясни Петя Трифонова – сеизмолог от БАН, в предаването „Тази сутрин”. 

„В течение на 24 часа са регистрирани над 50 вторични труса. Беше доста интензивна сеизмичната обстановка, имаше няколко земетресения с магнитут над 5, което допълнително създаде предпоставки за нови разрушения”, посочи сеизмологът. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: btvnovinite.bg

В България се е усетил само ефектът от основното събитие в Албания – усещанията са били слаби и само по високите сгради, обясни тя. 

Трифонова напомни, че България също се намира в сеизмично активна зона. Трябва да бъдем подготвени и да очакваме да се случат такива земетресения, категорична беше тя. 

„В Албания преди 40 години е имало и друго голямо земетресение, в западното крайбрежие е доста висока сеизмичната активност. Там има система от разломи, които е ясно, че могат да генерират сериозни събития – такава активност беше наблюдавана вчера”, обясни още сеизмологът. 

По всяка вероятност земетресенията в Албания са предизвикали и труса в Босна и Херцеговина, смята сеизмологът. Според нея огнището, което е активирано в Босна и Херцеговина се намира в същите сеизмични източници – на източната граница на Адриатическата микроплоча.