Живатата история за Съединението между Княжество България и Източна Румелия пази 83-годишен краевед.

Катерина Чобанова е посветила десетилетия в издирване на сведения за произхода на родовете от село Голямо Конаре, изиграли ключова роля онези дни. Самата тя е снаха в Чобановия род.

Снимка: btvnovinite.bg


Всичко започнало преди 33 години, когато Катерина попада случайно на писмо от Чардафон Велики до Захари Стоянов.

В него е разказано подробно как е подготвена голямоконарската чета, на която е съдено да арестува източнорумелийския генерал-губернатор и да осъществи Съединението.

„Чардафона развява знамето и тръгва с бойна стъпка – отива при Петър Петков Чобанов, целува го и му казва: „Да ти е честито, знаменосецо! Пази знамето!”. Петър казал: „По-скоро ще падна мъртъв, войводо, отколкото да предам знамето”, каза Катерина Чобанова.

Снимка: btvnovinite.bg


Чобановият род дава четирима поборници за Съединението, а също офицер и доброволци в последвалата Сръбско-българска война. Всеки от четиримата братя Чобанови има възлова роля в събитията, свързани с голямоконарската чета.

Снимка: btvnovinite.bg


„Знаменосецът е избран – Петър Петков Чобанов, най-висок от четата, снажен. Куриер е бил Никола Петков Чобанов. Пръв помощник на Чардафона – адютант е бил Трифон Петков Чобанов, който е най-малкият брат, учител е бил. И четвъртият брат е бил четник – Гено Петков Чобанов. Четирима братя врят и кипят в Съединението – знаменосец, куриер, адютант и четник”, разказа възрастната жена.

Снимка: btvnovinite.bg

Историята твърди ,че знаменосец на четата е била Голямоконярската Райна Княгиня, чието истинско име е Недялка Шилева.

Истината обаче е по-различна. Бъдещата съпруга на Чардафон Велики нито е шила знамето, нито е повела четата с него.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ами, трябва да се знае, че Недялка Шилева не е шила знамето. Защото не е шито. Георги Данчов Зографина нарисува златния лъв. На гърба с пачи пера Чардафона, Трифон Чобанов и Петър Шилев пишат буквите. Голямоконарци първи пристигат в конака. Недялка Шилева взела знамето и се качила на двуколката, където качили генерал-губернатора, за да го закарат в Голямо Конаре в къщата на поп Тодор”, уточни Катерина Чобанова.

Недялка Шилева доживява до дълбока старост. Дарява къщата си в София за нуждите на бедните и даровити студенти от Голямо Конаре. След смъртта ѝ имотът е продаден, а голяма част от парите изчезват.

Снимка: btvnovinite.bg


Катерина е снаха в Чобановия род. За три десетилетия издирва хиляди наследници и успява да нарисува генеалогично дърво на рода. Когато организира една от първите родови срещи преди 1989 г., вместо благодарност, получава донос в милицията, тъй като Чобанови били индустриалци и заможни хора преди 9 септември.

За 33 години Катерина проучва историята на 24 голямоконарски рода. Всички те са българи-преселници от Македония в Горнотракийската низина през XVII и XVIII век. Дошли в Голямо Конаре, за да се спасят от османски зверства.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement