Софийската филхармония взе участие в 72-то издание на един от най-престижните европейски музикални фестивали в Словения.
„Хари Потър“, „Индиана Джоунс“, „Сам вкъщи“ и акцент върху „Междузвездни войни“ – Софийската филхармония, заедно с Националния филхармоничен хор се качи на сцената на летния театър Крижанке в Любляна, представяйки музиката на американския композитор Джон Уилямс.
Над 140 български певци и музиканти изпълниха сцената до краен предел. Един от тях е Петър Македонски, част от групата на тромпетистите и преподавател по тромпет в Националната музикална академия.
„Моят дядо е първият професор по тромпет. Аз съм кръстен на него. Той много рано е останал сирак и са го вземи в армията, за да могат да се грижат за него. Там той е започнал с военните музиканти да взема уроци по тромпет и така се е влюбил в този инструмент“, разказва Петър Македонски, тромпетист в Софийската филхармония и преподавател по тромпет в Националната музикална академия.
Баща му също е професор по тромпет. Той се казва Ангел Македонски.
„Той е първият ми преподавател. Спомням си колко ме караше да се упражнявам – много повече от останалите. И си спомням, че ме караше да се упражнявам най-много през лятото. Казваше ми „другите докато почиват през лятото, ти ще напредваш“, разказва още Петър Македонски.
Започнал да свири „уж за малко“ на тромпет, но така откарал вече 25-30 години.
„Виждам, че има някакво неразбиране за нашата професия, но ние правим всичко възможно, за да разширим нашата аудитория. Детски концерти – за да може нашите млаки слушатели да се влюбят в това изкуство от по-ранна възраст“, споделя още Петър Македонски.
Сред най-малките в публиката е Али. Майка ѝ свири на виолончело в оркестъра, а баща ѝ е на валдхорната. Тя е на 12 години и също като майка си свири на чело от 7-годишна.
„Видях, че мама свири на концерти мои любими произведения. Така реших и аз да свиря на виолончело. Бих се пробвала и на валдхорна. Вече съм го правила, но трябва много въздух да си поемаш“, обяснява 12-годишната Али.
„Беше изненада – за седмия си рожден ден Али поиска подарък виолончело. Купихме едно бебе-чело и така продължи. Вече шеста година свири“, разказва Кристиана Михайлова, виолончелист в Софийската филхармония.
Тя също е потомствен музикант.
„Моята майка е свирела на виолончело, баща ми е бил валдхорнист и двамата са били свързани с музика. Баща ми все казваше: „Живеем на ул. „Труд“, т.е. таланта си е талант, харизмата си е харизма, учителите, хората, които срещаш в музикалния си път, но трябва и да се трудиш“, обяснява майката на Али.
Кристиана и нейният съпруг също се запознават на сцената.
„Всъщност ние се запознаваме с моя съпруг на един концерт в Щутгарт, когато свирихме с един младежки оркестър. И така вече 22 години. Но съм много щастлива, че заедно работим тук, защото емоцията, която ни свързва на сцената е много чиста и много красива. Това е много романтично. Красиво е“, обяснява Кристиана Михайлова.
Общото между Петър, Али и нейните родители не е само Софийската филхармония. Всички те са израснали с музиката на композитора Джон Уилямс.
„Аз наистина съм голям любител на Джон Уилямс. И моят телефон звъни винаги с Джон Уилямс. Като за различните хора в живота ми – има различна мелодия. Когато ми звънеше баща ми, мелодията беше от „Индиана Джоунс“. Дъщеря ми ми звъни с „Извънземното“. Когато ми звънят от Софийска филхармония звъни основната тема от „Междузвездни войни“. От много години насам, когато ми звънят от Министерството на културата – звукът е от „Имперския марш“, разказва Найден Тодоров, служебен министър на културата и диригент на Софийската филхармония.