Служебният министър на културата Маестро Найден Тодоров направи нови записи на химна на България и на Европа. Те ще бъдат качени на сайта на Министерски съвет, откъдето всички институции ще могат да ги изтеглят свободно.
В края на миналия месец в Софийската филхармония са изпълнени и записани новите записи на химна на България и химна на Европа.
„Причина да се запишат отново двата химна винаги има. Това е една музика, която трябва да предизвика в нас особени усещания и трябва да бъде във възможно най-доброто изпълнение. Например, когато служебното правителство полагаше клетва, аз като музикант, не бях безкрайно щастлив със записите, които чух“, казва Найден Тодоров, служебен министър на културата.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По думите му родният химн е бил със стар запис и това се е улавяло при слушане, докато изпълнението на европейския той определи като „спорно“ и обясни, че той всъщност никога не е бил записван у нас.
„Отидох при премиера с въпроса „Сериозно ли това е музиката с която се случва всичко официално в България?“, а той ми каза „Чудесно, заповядай, имаш задача – да запишеш нови“, разказва Найден Тодоров.
„Първият ни химн – „Шуми Марица“, от 1886 г. всъщност е базиран на немски военен химн. По времето на монархията пък България е имала два химна – освен „Шуми Марица“, е имало и химн на царя. След 1944 г., когато ставаме република, получаваме нов химн. Чак през 1984 г. се стига до решението да се използва песента на Цветан Радославов за химна на България – и това не е минало лесно“, разказва още той.
Основа на музиката и на текста на химна на Република България е песента „Горда Стара планина“, написана от Цветан Радославов през 1885 г. Той я композира по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война. Песента е утвърдена за химн през 1964 г.
„Българският химн е един от малкото в света, които са в минорна тоналност, а не в мажорна. Те са тъжни, те не са весели. Идеята на нашия химн не е да предизвика у нас весело настроение, а по-скоро гордост и в някакъв смисъл да събуди нашата памет за историята ни“, каза още той.
Записите на двата химна ще бъдат свободно достъпни на сайта на Министерски съвет.