Личните лекари настояват потребителската такса за преглед, която заплащат пациентите, да бъде увеличена. Сега тя е 2,90 лв. и не е променяна повече от 10 години.
„Нашето мнение е, че потребителската такса не изпълнява функциите, заради които е въведена. Първата и основна функция е да регулира потока от пациенти и да предпазва здравната система от свръх използването на услуги“, обясни д-р Пламен Панайотов, личен лекар в Бургас.
Според него всичко, което е безплатно или с ниска такса, ще бъде експлоатирано до безкрайност.
„Втората основна функция на потребителската такса е допълнителното заплащане. Ясно е, че множеството услуги, покривани от НЗОК, са далеч от пазарните цени, те са по-ниски. Ето защо функцията на тази такса е да допълни тези по-ниски цени“, каза още д-р Панайотов.
Личните лекари настояват таксата да бъде увеличена, но не с някакъв процент или с определена сума. Те искат да се върне старото положение за обвързване с минималната работна заплата (10% от трудовото възнаграждение). Така при минимална заплата от 780 лв. в момента, таксата би била 7,80 лв.
„Така, по естествен път, ще биде актуализирана тази такса съобразно променящата се обстановка в България и в ЕС. Тази такса съществува в цяла Европа“, казва още личният лекар.
Таксата от около 8 лв. за едни би била ниска, а за други – висока. Ето защо лекарите предлагат социално слабите групи да бъдат компенсирани от някои механизъм за социално подпомагане.
"Не може обаче да е толкова ниска таксата за пенсионерите - 1 левче, те да идват всеки ден. Ние си ги обичаме, не можем да ги върнем, уважаваме нуждата им от нашата помощ, подкрепа ,но това пък им дава възможност непрекъснато да ни търсят и да ни претоварват", коментира Николина Костадинова, медицинска сестра.
Над 20 са джипи практиките, които към момента не са заети. В областта има сериозна липса на лекари.