Тази седмица започват преговорите за редовен кабинет, които инициираха първите след изборите ГЕРБ-СДС. В следващите дни ще бъде и първото тържествено заседание на 50-я парламент, на което новите 240 ще положат клетва като народни представители.
Кои партии колко депутати получиха и колко загубиха спрямо 49-ия парламент?
Системата е на пръв поглед като футболната – 4:2:1. Четири партии постигат по-нисък резултат, две партии – по-висок, и една чисто нова изгря на политическата сцена.
Ето как се разпределят силите:
Финално ГЕРБ-СДС получават 68 депутати - с един по-малко от миналия парламент.
От ДПС да служат на народа ще се закълнат 47 народни представители. След предишните избори бяха 36.
В пленарната зала влизат и 39 депутати от коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ или с 25 по-малко от миналия парламент.
С един повече ще са от „Възраждане“ в това Народно събрание - 38 народни представители.
БСП ще бъде с 19 депутати. Само преди месец те бяха 23-ма.
„Има такъв народ“ ще са 16, а в предходния парламент бяха 11.
Новата партия „Величие“ ще има 13 депутати.
Какъв е анализът на тези резултатите?
ГЕРБ-СДС спечелиха изборите, но загубиха почти 140 000 гласа в сравнение с миналите избори. Методологията, по която се разпределят мандатите този път им дава едно място по-малко.
Избирателите на ГЕРБ излъчват свои представители от цялата страна, единствената област без техен човек е Кърджали. Там всички мандати са за ДПС.
Най-много представители ГЕРБ-СДС имат от Варна - петима, а от София областта - излъчват общо 15 депутати.
Благоевград и Бургас също дават най-много от своите мандати на ГЕРБ - по четирима.
ДПС
ДПС на тези избори има почти 19 000 гласа повече или споменатите вече нови 11 народни представители. Партията има депутати от почти всички райони.
Движението се е представило най-зле в София. Където от четирите избирателни района, които излъчват общо 54-ма народни представители, ще вкара само двама души. Перник и Пловдив-град също са с 0 депутати от ДПС.
На другия полюс е Кърджали - единственият избирателен район у нас, който ще бъде представен само от една партия. Тук всички 5 мандата са спечелени от ДПС.
Над 300 000 души на тези избори не подкрепиха ПП-ДБ. В резултат на това групата на коалицията ще е с 25 места по-малко. Извън парламента остават ключови лица от коалицията като Ивайло Мирчев, Антоанета Цонева, Атанас Славов.
Христо Иванов подаде оставка като лидер на „Да, България“, но ще положи клетва като депутат и след това ще подаде заявление за напускане на Народното събрание.
Партията не успя да спечели мандати за свои народни представители в 10 от избирателните райони в страната.
Най-много депутати ПП-ДБ печели от София-град. Трите района тук общо излъчват 16 души. С други думи повече от 1/3 от групата на ПП-ДБ в парламента от 39 души ще е избрана от столицата.
Други райони с добро представяне на ПП-ДБ е Варна и Пловдив-град, откъдето формацията взима по трима депутати.
„Възраждане“ за първи път губи гласове. В изборния маратон досега партията само увеличаваше своята подкрепа. Сега гласувалите за Народно събрание за „Възраждане“ са с 62 000 по-малко. Групата в парламента обаче ще е с един повече.
Партията вкарва депутати от всички области с изключение на Кърджали, Смолян и Търговище.
Най-много представители от избирателен район партията получава във Варна, 23-и и 25-и МИР - по трима. Навсякъде другаде взима по два или по един мандат.
БСП за България
БСП е с резултат под 200 000 гласа. Спрямо предходния вот миналата година социалистите са загубили гласовете на над 74 000 души, а групата им сега ще е с четирима по-малко.
Все по-малко области са червени. Няма да има социалисти от цели 12 многомандатни избирателни райони.
От всички останали 19 района партията вкарва по един депутат. Така например от четирите района в столицата са избрани четирима червени депутати.
Корнелия Нинова подаде оставка като лидер на партията си, но остана депутат.
За ИТН на тези избори отчитаме плюс 24 000 души. Така групата им е с петима повече в сравнение с 49-ото Народно събрание.
Депутатите на Слави Трифонов са от 15 многомандатни избирателни района. Всички по един. С едно изключение - Варна, откъдето влизат двама.
Интересно за ИТН е и Ловеч. На местните избори кмет в областния град стана кандидатът на ИТН, тогава в коалиция с „Български възход“ на Стефан Янев. Сега партията не успява да вкара депутати от Ловеч.
Лидерът на ИТН Слави Трифонов е единственият от политическите лидери, който ще гледа и това Народно събрание от дивана си.
„Величие“
Близо 45% от всички над 99 000 гласа за партия „Величие“ са от София, Пловдив, Варна и Бургас. Голяма част - от чужбина.
Голяма част от гласовете идват от четирите най-големи града у нас – София, Пловдив, Бургас и Варна.
Така се сформира парламентарната група на „Величие“ от 13 народни представители. Партията е единствената без представител от София-област.