Очакванията на хората са били по-оптимистични в началото на пандемията, дори е имало наивници, които са смятали, че до една седмица животът ще се върне към нормализация, обясни социологът Юрий Асланов в предаването „Тази сутрин“.
Данните са от изследване на агенция "Афис" за нагласите към приключилото извънредно положение. Анкетата обхваща 1000 пълнолетни, направена между 7 и 12 май.
1/3 от българите смятат, че животът у нас ще се върне към нормалния си ход до няколко месеца.
Най-големият дял от хората прогнозираха, че ще се оправят нещата до месец, а сега – за няколко месеца, посочи още Юрий Асланов.
Той обясни, че се е увеличил делът и на тези, които смятат, че извънредните мерки ще продължат до края на годината.
„Хоризонтът на оптимизма се е отдалечил във времето според доминиращото обществено мнение. Това поражда страхове за бъдещето в различна степен и в различни посоки“, отбеляза социологът.
По думите му през изминалите два – три месеца от телевизора са се разнасяли различен вид страхове и хората така са възприели положението.
„За по –възрастните това е страх за живота и здравето, а за по-младите – страх от загуба от работа, а за най-младите – страх от невъзможността да намерят работа. Най-младите дори гледаха извън България, но тази криза е симетрична и тя обхваща целия свят. Алтернативите за реализация са силно ограничени“, каза Юрий Асланов.
Ако предстои битка между телевизора и хладилника, мога да кажа, че шансовете на хладилника все повече растат, прогнозира той.