Нова държава – нова валута. Малко след Освобождението, на 4 юни 1880 г. Второто Народно събрание на Княжество България приема закон, с който се създава националната валута лев. Един лев тогава е равен на 100 стотинки или 1 френски франк. През 1881 г. са изсечени и първите монети. Името на националната валута произлиза от „левъ“ – остаряла форма на думата „лъв“, употребявана през XIX век.
Първата българска банкнота е с номинал от 20 лева и е емитирана през 1885 г. Това се потвърждава от серийния й номер №000001. По всяка вероятност първите хартиени пари са отпечатани в Русия. С това се обяснява фактът, че в текста на банкнотата от 20 лв. са оставени две руски думи: „кассирь“ вместо „касиер“ и „подделка“ вместо „подправка“.
През годините на съществуване левът винаги е отразявал политическите промени – царски банкноти, социалистически банкноти, които в един момент копират и съветските. Те обогатяват портфейла на българите с трилевова банкнота и красивите банкноти след промените, които разказват важни истории за емблематични български творци като Алеко, Иван Милев и Пенчо Славейков.
От 1997 г. стойността на лева е твърдо свързана с тази на германската марка чрез системата на Валутния борд при курс 1000 лв., равни на 1 германска марка. След деноминацията на лева от 5 юли 1999 г. курсът става 1 лев за 1 германска марка, а след премахването на германската марка в края на същата година левът се привързва към еврото при курс 1,95583 лева към 1 евро.
На днешния ден ще си припомним за събитие, което бележи от десетилетия големите постижения в областта на журналистиката, литературата и музиката. На тази дата през 1917 година започва връчването на престижните награди „Пулицър“ . Отличието носи името на американеца от еврейски произход Джоузеф Пулицър – издател, редактор и журналист. Неизвестен за мнозина детайл е, че точно „Пулицър“ е смятан за баща на имащата по-скоро лоша слава „жълта“ журналистика.
Наред с булевардните истории обаче, вестникът му публикувал и редица от най-известните журналистически разследвания в страната. Когато починал, състоянието на Пулицър се оценявало на над 30 млн. долара, което и сега, и в началото на XX век, била огромна сума. Седем години след смъртта на издателя наградите „Пулицър“ били основани от Колумбийския университет в Ню Йорк. На победителите в 20 от категориите се дава награда от 15 хиляди долара. Победителят в категория „Служба на обществото“ в сферата на журналистиката бива награден и със златен медал.