Сигнали за нашествие от миризливки получаваме в платформата „Аз, репортерът“. Отговор на въпросите на какво се дължи това и опасни ли са тези насекоми за хората дава пред bTV ентомологът доц. Николай Симов.
Причината по-често да виждаме това насекомо в домовете си е, че времето застудява и те търсят място за зимуване, обясни ученият. По думите му този вид не създава проблем в дома освен неприятната миризма при хващане.
Миризливките, наричани също вонещици, спадат към разред полутвърдокрили насекоми, каквито са божикравичките и дървениците, напомня БТА. Те имат хобот, но не са кръвосмучещи като креватната дървеница.
Когато попаднат в стая, която е добре затоплена, докато навън е студено, те се активизират и започват да летят. Ако летят твърде дълго и изтощят хранителните си запаси, но не успеят да излязат навън, те умират.
Съветът на Симов към хората е да хванат внимателно миризливката с кърпа или буркан и да я изхвърлят навън, а не да я убиват. Поради факта, че не познаваме стотиците видове, които се срещат в България, рискуваме да увредим някой местен вид, обясни ученият.
Гледайте повече във видеото!