Пчелите могат да измрат, за това от години предупреждават специалисти, производители на мед и ред проучвания.
Някои смятат, че ако пчелите загинат и човечеството ще изчезне в следващите няколко години.
Простичкият механизъм на опрашването, в който участват малките насекоми, отговаря за продукцията на 70 процента от плодовете, зеленчуците, ядките и семената, които консумираме ежедневно.
Масово измиране на пчелите?
- Около 500 млн. пчели са умрели за три месеца в северните щати на Бразилия, сочи изследване, цитирано от “Блумбърг” през август тази година
- През април пък беше съобщено за изчезнали повече от 10 вида диви пчели, които имат голяма роля за опрашването на плодовете и зеленчуците в североизточните американски щати.
- Наши пчелари алармират постоянно за масово измиране на медоносните насекоми у нас
Въпреки че опрашването може да бъде извършено от редица други насекоми като пеперуди, земни пчели, бръмбари, оси, мухи и дори мравки, медоносните пчели си остават най-ефективните опрашители.
Смята се, че при нормални условия, един кошер от 50 000 пчели опрашва половин милион растения за един ден – това прави всякакъв друг вид опрашители незначителни, пише специализираният портал “Фармленд”.
Причините за измирането:
- Някои посочват вредните пестициди, с които се пръскат земеделските култури
- Други потърсиха причините в промяната на климата
- В Европа започна дори инициатива за пълна забрана на опасни за пчелите пестициди
Как пестицидите действат на пчелите?
- Един от най-опасните е хлороталонил – проучване на Политехническия университет във Вирджиния още през 2016 г. установява, че води до проблеми с хароносмилателната система при пчелите
- Български пчелари алармираха, че постоянното пръскане със забранени препарати е довело до измиране на техните кошери
- През 2013 г. ЕС частично забрани употребата на три химически вещества от класа на неоникотиноидите – имидаклоприд, клотианидин и тиаметоксам.
- През 2018 ЕС забрани употребата на открито на най-използваните инсектициди заради сериозната заплаха, която те представляват за пчелите.
Какво се обработва с неоникотиноидите:
- царевица
- соя
- пшеница
Как действа на насекомите?
- При растежа на растенията веществата проникват в тъканите им и те стават отровни за всички насекоми, които се хранят с тях.
- Полените, нектарът, сокът и дори мъртвите листа съдържат неоникотиноиди.
- Тези инсектициди може да са отговорни и за изчезването на други видове насекоми, както и птици, хранещи се с насекоми и прилепи, пише „Нешънъл джеографик”.
Какво искат родните пчелари?
- Ефективни присъди за земеделците, които пръскат с отровни за пчелите препарати.
- Пчеларите ни алармираха и че според тях пестицидите проникват в почвата и отравят водата за пиене
- Производителите са притеснени и от ниските цени на меда - в момента един килограм мед у нас се изкупува под четири лева за килограм, а в съседните държави цената е двойна.
- Събират 15 000 подписа за забрана на опасните пестициди
Междувременно стана ясно, че голям производител съди страната ни за наложен акт за пръскане в нерегламентирано време.
Дали пестицидите са виновни за изчезването на пчелите, или климатичните промени имат своя принос – не се знае все още, но всичко навежда на мисълта, че отново пръст в предстояща може би екокатастрофа ще има човекът.