„Седмица след изборите пътят към редовната власт все още е осеян с много въпроси. Не е ясно кога политическите формации пак ще стягат редици и пак ще се изправят на битки. Очаква се обаче в сряда, 12 април, да бъде ударен първия звънец на Народното събрание. Това отново ще бъде направено от Вежди Рашидов, който е най-възрастният народен представител и в 49-ия парламент.

Това коментира в „Тази сутрин“ политическият репортер на bTV Ванина Недкова. Тя коментира резултатите на партии след изборите.

ГЕРБ-СДС

ГЕРБ-СДС печелят в областните градове, но победителят на вота трябва да благодари на двама свои бивши вътрешни министри, защото те са се постарали като водачи. Така най-висок личен резултат от партията отчитат в Кюстендил, където водач беше Христо Терзийски - получава над 37% подкепа. Младен Маринов също е бил убедителен сред избирателите в София област, а сериозна победа от ГЕРБ отбелязаха и в Перник, където лидерът на младежите им Георг Георгиев се изправи срещу Бойко Рашков от ПП-ДБ.

Бойко Борисов в лидерската битка в 25-ти МИР не беше победител. Там ПП-ДБ са първа политическа сила“, посочи Ванина Недкова.

„Борисов избра да влезе в парламента от друг град – Пловдив-град, където също регистрира висок резултат, но не е първи. Сложна е методиката, по която се разпределят депутатските места и мандатите. ГЕРБ имат най-много представители в парламента – от Варна, шестима. Там беше интересно и заради големия брой преференции, които събра една от кандидатките им“, коментира още тя.

ПП-ДБ

„Вторите на вота - ПП-ДБ получават най-много подкрепа в трите софийски района. Рекордьор е 23-ти МИР, поздравления там трябва да получи съпредседателят на ПП Кирил Петков, където беше водач. Имат много добър резултат и в Русе, и в Пловдив. В Кърджали нито една политическа сила освен ДПС не се представя добре в Кърджали. В Търговище, Силистра и Разград резултатът им също е нисък. ПП-ДБ са били убедителни и за сънародниците ни зад границата", посочи репортерът на bTV.

Възраждане

"Третата политическа сила на вота – "Възраждане", печели сравнително равномерно доверието на българите в цялата страна. Може би обяснението идва от протестния вот.
Все пак най-силният им район е –Добрич (17,46%), следван без изненада от Варна (17,35%) – родния град на лидера на формацията Костадин Костадинов. Висок е резултатът им и в Стара Загора. "Възраждане" също са били убедителни за българите в чужбина (16,48%).

И третата партия в класацията не може да се похвали с добър резултат в Кърджали (3,45%) и Разград (7,36%)", коментира Ванина Недкова.

ДПС

„В 49-я парламент Кърджали ще бъде представен от народни представители на ДПС – четирима, и един депутат от „Има такъв народ“. Там, където всички губят, печели ДПС. Над 70% от всички гласували в Кърджали (70,18%) са подкрепили движението и водача му – Мустафа Карадайъ.

Не на такова доверие от движението обаче се радват в София. И в трите столични района от ДПС отчитат резултат от малко над 2%", посочи още тя.

БСП

"Кристиян Вигенин се справя най-добре сред водачите на листи на БСП. Той беше такъв в Ямбол, където социалистите печелят 19,21%. Социалистите са събрали подкрепа и в Търговище (14,59%). Лидерът им Корнелия Нинова оглави две листи – включи се в лидерската битка в 25-ти МИР, където резултатът ѝ е 7,89%, и в Благоевград (8,98%). Равносметката за левицата показва, че трябва да са по-убедителни и сред българите извън страната. Там имат най-малко доверие – 2,09%", заяви Недкова.

Има такъв народ

"Партията на Слави Трифонов – "Има такъв народ" се завръща в парламента най-вече с подкрепата на хората в Плевен. Там от формацията отчитат най-силния си личен резултат – 7,04%. Слави Трифонов беше водач в Стара Загора и в Благоевград. Най-слаб е резултатът им в 23-ти МИР в София", посочи още тя.

"Всички тези резултати са подкрепа и за партия, и за лица.

Бойко Борисов, който досега се отказваше от депутатското си място, се завръща в парламента, Делян Пеевски от ДПС и Лена Бориславова от ПП-ДБ също ще бъдат народни представители.

Слави Трифонов се отказва от депутатското си място. Той е полагал клетва един единствен път – в 45-ото Народно събрание, направи го дистанционно. Асен Балтов от ГЕРБ-СДС също няма да влезе в парламента. Той каза, че предпочита да лекува в „Пиригов“ отколкото да бъде депутат", коментира Ванина Недкова.

Какво още коментираха експертите в студиото на "Тази сутрин" - проф. Михаил Константинов, Даниел Смилов и доц. Татяна Буруджиева - чуйте във видеото.