Стотици хиляди лева инвестира държавата в термокамери, който мерят телесната температура на всички посетители на институциите. Експерти предупреждават, че инвестицията има спорен или никакъв ефект при откриването на болни от коронавируса.
Телесната температура на всички клиенти, които влизат в Агенцията се мери с термокамера. За нормална се води температура под 37 градуса. Но според устройството всички клиенти, които влизат в агенцията имат треска.
„Не може да се разчита на показанията на тези термокамери поради простия факт, че те се купуват от хора, които не се консултират и не се интересуват какви са им параметрите и дали могат точно в тази среда, в която искат да ги сложат, да могат да мерят и да дават точни резултати“, заяви единствения лицензиран от съдебен експерт термограф у нас Емо Кърчев в „Тази сутрин“.„Камерите, които са взети на летището в София, не могат да определят кои са болните пътници, защото не могат да фокусират прецизно, а това е определящо, защото кадърът трябва да бъде прецизиран, за да може да измери правилно температурата“, разкри Кърчев.
По спецификация тези камери дават 2 градуса отклонение. Експертът демонстрира в „Тази сутрин“ как разстоянието между камерата и обекта влияе на нейните показания, като заключи, че при разстоянията, които са заложени при термокамерите в българските институции, е абсурдно те да дават точни резултати.
От Агенцията по кадастъра заявиха за bTV, че вече ще мерят температурата и с втори безконтактен термометър, когато термокамерата показва висока телесна температура.