В парламента рядко се говори по същество – дадена тема да достигне до своята дълбочина и да отговори на нуждите на обществото. Това каза в предаването „Тази сутрин“ езиковедът доц. Владислав Миланов, преподавател в СУ „Климент Охридски“.
„В последно време е много модерно да се правят такива равносметки и затова аз съм избрал една дума, която да бъде нещо като благопожелание към целия български напор. Това е думата „здраве“ – нейният корен не е никак случаен. А що се отнася до равносметката по отношение на политическата реч – там негативните тенденции се задълбочават. Политиците понасят сериозна критика за начина си на изразяване“, обясни той.
Доц. Владислав Миланов допълни, че българските политици не са развили усет за уважение към нашия език. Противоречията на равнище Народно събрание се пренасят и върху целия български народ, отчита още езиковедът.
„Наблюдавам тенденция за агресивно говорене. Политиците доста често се карат помежду си. Липсва диалогичност и това е голям проблем, тъй като Народното събрание е институция, изискваща висок стил на говорене“, отбеляза и Мирела Йолова, студент 3. курс в специалността „Българска филология“.
„Самите речи на политиците се подготвят предварително. Прави впечатление обаче, че когато им се зададе въпрос извън речта, те тотално блокират. Те успешно изразяват мнението, което партията им подкрепя, но когото трябва да изразят личното си виждане по дадена тема, не могат да го направят – било то заради беден речник или защото мнението им е в разрез с това на политическата им партия“, каза от своя страна и Тихомир Алексиев, студент 1. курс в специалността „Българска филология“.
Вижте какво още каза доц. Владислав Миланов във видеото.