„Хартиените бюлетини вече са в изборните райони и се съхраняват по определения ред. Софтуерът за гласуването също е готов. Сигурно е да се гласува с машини. Абсолютно равностойни са начините – както с хартиени бюлетини, така и с машина. Бюлетините изглеждат по един и същи начин“.

Това каза в „Тази сутрин“ председателят на ЦИК Камелия Нейкова дни преди местния вот.

Снимка: bTV

В студиото на bTV Нейкова показа образец на хартиената бюлетина за общински съветници в Столична община, както и за кметове на община.

Снимка: bTV

Председателят на ЦИК направи демонстрация как да гласуваме машинно на местните избори в неделя. Машината за целта на демонстрацията е с три електронни бюлетини – за общински съвет, кмет на община и кмет на кметство.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

Във всяка избирателна секция ще има толкова бюлетини, колкото вида избори се провеждат в съответната избирателна секция. В масовите случаи те са две или три. В 67 секции в Столична община избирателите ще имат възможност да гласуват или на хартия, или с машина за общински съветници, кмет на община, кмет на район и кмет на кметство. 

Снимка: bTV

Снимка: bTV

„На първия екран трябва да посочите в кои избори желаете да гласувате. Може да си изберете, един, два или всички. На следващия екран трябва да потвърдите избора си, може да се върнете назад и да го промените. Ако сте сигурни, потвърждавате. Започват да се отварят всички бюлетини – първо тази за общински съветници. На следващата страница са останалите кандидати. Имаме бюлетина за кмет на община. Ако искате да се върнете - с бутон „предишна страница“. Отварят се всички страници на бюлетината. Към следващ избор – за кмет на кметство“, поясни Камелия Нейкова.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

По думите ѝ е много важно избирателят да направи преглед на своя избор. Ако искаме да го променим, избираме бутона „промени избора“ и се връщаме още в първата бюлетина, а след това преминаваме към следващите. 

Снимка: bTV

„Не дърпате, изчаквате да се отпечатят всички бюлетини и да чуете звуковия сигнал. Взимате ги, леко са свързани, трябва да ги разделите и да погледнете дали е вярно отбелязано. Когато погледнете дали вотът е отразен правилно, сгъвате всяка бюлетина и ги подавате на член на СИК да постави печат. След това ги пускате за кутията за машинни бюлетини и връщате картата“, обясни председателят на ЦИК.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

От ЦИК очакват да има забавяне при гласуването на избирателите.

По думите на Камелия Нейкова най-много възможности за грешки има при попълването на протоколите от СИК. 

„Този път няма да сумират данните от гласуването с хартиени бюлетини и от гласуване на машина. На предходни избори имаше препоръки и критики, че протоколът бил много сложен. Не е сложен, просто трябва да се внимава“, допълни Нейкова. 

След края на изборния ден ще има видеоизлъчване на процеса по преброяване на гласовете.