На старта на учебната година се повдига и темата за сигурността на децата в училищата. Благодарение на камери във все повече сгради се наблюдава дейността на младежите, за да се осигури тяхното благосъстояние.
Освен това в някои от училищата има и физическа охрана, която да следи потока от хора в институцията. За съжаление в някои училища все още няма пълен набор от видеонаблюдение, което поражда недоверие в родителите на учениците.
Анкета на „Чети етикета” във „Фейсбук” показа, че 29% от родителите се чувстват сигурни, а 71% са обезпокоени от сигурността на своите деца.
За „Тази сутрин” Лилия Дамянова от образователното министерство заяви, че в 80% от училищата има видеонаблюдение само в коридорите или дворовете. Тя обясни, че няма информация колко училища имат пълно видеонаблюдение.
Експертът подчерта, че отговорността и организацията за сигурността на децата е задължение на директора. По думите ѝ процесът и съответните условия зависят от бюджета на училището.
Дамянова поясни, че има финансиране от министерството, което се разпределя по няколко направления.
Психологът Иван Игов обясни, че резултатите от анкетата означават недоверие в организацията на учебните институции. Според него проблемът в училищата е големият брой ученици, на които се налага да споделят една сграда или смяна. Освен това смята, че ученици и учители не се познават добре.
Освен това експертът заяви, че все още има трудности при справянето с агресията. Той изтъкна, че нивата на тормоз са около 25%, като в по-големите училища може да е по-висок.
„Важно е да се балансира доверие и наблюдение. Колкото повече наблюдение има, толкова по-малко доверие има при родителите”, допълни Игов.
Цвета Брестничка от асоциация „Родители” обясни, че родителите обикновено са извън училищния живот на своите деца. Въпреки това ако училището е достатъчно отворено и родителите водят активен разговор със преподавателите, то те ще се чувстват по-спокойни.
Брестничка обясни, че всяко училище има своя специфика и няма универсална рецепта за сигурност.
Мерките за безопасност в по-малките населени места и селата обикновено са различни. Във врачанското село Камено поле крадци са посягали на местното училище, затова около мястото често патрулира полиция.
Директорът на институцията заяви, че жива охрана няма и се налага използването на хора от временна заетост. Те изпълняват куп задачи, освен това да бъдат охранители. Служителите поддържат чистотата, зелените площи, боядисват.
Временните работници признават, че въпреки липсата на специално обучение, инциденти на територията на училището не се допускат, а най-големият проблем е отсъствието от учебни занятия.
И тримата са против забраната на мобилни устройства в класната стая, при условие, че те се използват за учебни цели и има въведен регламент.
"Чети етикета с Биляна Гавазова" е потребителската рубрика на "Тази сутрин" по bTV, която представя в дълбочина актуални теми за качеството на стоки и услуги, условията на пазара на труда, социални и образователни проблеми. Рубриката се ползва с висока степен на доверие и за кратко време се превърна в запазеното място в българския ефир за защита правата на потребителите.