Най-голямата книжарница на открито "Алея на книгата" в София започна. През цялата седмица предстоят срещи с любими автори и нови книги. Близо 60 шатри събират 140 издателства от цялата страна. Те са разположени в парка до НДК и в пешеходния участък на бул. "Витоша“.
Целта на събитието е книгите да отидат при хората, те да си спомнят за тях и да започнат да четат повече, заяви пред bTV Десислава Алексиева – председател на управителния съвет на Асоциация "Българска книга". То е част от кауза грамотност чрез достигане на нови публики и връщане интереса към четенето. Алексиева отбелязва, че резултати от проучване на „Евростат“ показазват, че българите четат по-малко в сравнение с жителите на други страни в ЕС.
Данните на „Евростат“ сочат, че 40% от българите са прочели една книга през 2022 г., голям процент нито една, а малцина са прочелите над 10.
Според Алексиева това се дължи на много конкурентната среда, тъй като книгите са в конкуренция с всички други медии – социални, телевизия. „Остава все по-малко време за четене, а то изисква време и усилия. Това е дейност, която обогатява и развива мозъка. Важно е да се случва, защото формира критично мислене, въображение“, казва Алексиева.
Тя смята, че е важно да има Закон за книгата, за да има политика, която развива и води до това българите да четат повече, подпомага книгоиздаването, привлича младите хора да четат, защото тези до 35 г. четат много по-малко, отколкото всички други възрастови групи.
Въпреки тенденцията българинът да чете по-малко, той чете повече български автори, отчитат от асоциацията.