Ако се спазва карантината, която е предписана, пикът на COVID-19 в България скоро ще дойде и след това кривата ще тръгне надолу. Това прогнозира в предаването "Тази сутрин" акад. Юлиан Ревалски - директор на БАН.
Този пик се очаква в последната третина на месец април, посочи още той.
Учени от БАН вече създадоха филтри за маски, направени от активен въглен от костилки на кайсии, които да ни предпазят от коронавирус.
Маската е направена от памучен плат, а филтърът от активен въглен от костилки. Учените изследват ефекта в продължение на 2 седмици.
Целта - една маска с два филтъра да не струва повече от 4 лева. Филтърът може да се ползва многократно, ако го изгладим на пара.
Кога ще започне производството ще стане ясно след като министърът на икономиката и оперативният щаб се запознаят с резултатите. Готовността е да се произвеждат по 30 хиляди маски на ден.
"Маската е подобрение на обичайните маски, защото повишава нивото на защита за обикновените граждани. Има и друга разработка, която се тества и би могла да бъде полезна за лекарите", обясни академик Юлиан Ревалски – ръководител на БАН.
След около година бихме имали резултати в разработването на ваксина, прогнозира той.
Вижте още във видеото