МОСВ съгласува процедури, ние не даваме разрешения за строителство, това се прави от местната власт, нито го следим по време на изпълнение – това се прави от ДНСК. Това отбеляза министърът на околната среда и водите Нено Димов в предаването "Тази събота" по bTV по повод строежите по Черноморието.

"На "Смокиня" имаше един вандалски акт по отношение на дюната, Районната инспекция направи проверка, включително и геодезично замерване, видя проблема, но в момента е спряла административното наказание, защото прокуратурата се самосезира и води наказателно разследване. Докато това наказателно разследване ние трябва да изчакаме като институция. Ако то свърши с осъдителна присъда, при всички случай е по-тежко, и то ще има сила. Ако не свърши така, тогава ние ще наложим административна санкция", обясни министърът.

По думите му да се възстанови дюна ще бъде прецедент за България. "Имаме законовата възможност да накараме разрушителя на дюната на "Смокиня" да я възстанови, което би било прецедент за България. Факт е, че нещо, което се е формирало десетилетия и дори столетия, не се възстановява, то няма да бъде автентично. Но трябва да се даде пример, че когато рушиш нещо, което нямаш право да рушиш, трябва да го възстановиш – усилието трябва да бъде в тази посока", категоричен беше Нено Димов.

За "Арапя" той обясни, че там  инвестиционното намерение е от 2005 г. и то не е изтекло. „Според Държавното горско стопанство там няма вековни дървета, няма защитени зони и "Натура", на практика няма нищо, което е свързано с правомощията на МОСВ", посочи Нено Димов.

"Приемам това решение на съда и го изпълнявам“, каза министър Димов  по повод на това, че в средата на януари ВАС отмени окончателно промените в плана за управлението на парк „Пирин“, с които се блокира строителството на втория лифт в Банско.

Той отрече да е имал среща с Марк Жирардели, който се оказа мажоритарен собственик на „Юлен“ АД и добави, че му предстоят срещи с инвеститора по решение на Министерски съвет, който му е възложил това от гледна точка на концесията.