С коронакризата „правителствата получиха инструменти за социален контрол, а хората се оказаха много по-съгласни да се подчиняват, за да спасят своя живот в сравнение с друг ограничения, налагани преди например в името на борбата с тероризма. Въпросът е дали ще можем да се върнем към нормалното“, заяви политологът Иван Кръстев в „Тази неделя“.

По неговите думи управляващите са като войник, който досега е имал лък, но изведнъж е получил автомат и вече е трудно да се откаже от него. 

„След 20 години ще говорим за живота си преди и след пандемията. Вече ни е много трудно да разберем кога сме свободни и кога не сме, какво дължиш на другите хора и какво - не. Това усещане за голямо объркване не просто в света, а в нас е едното (последствие). А другото, което ми направи силно впечатление през тази година е, че ние сме спрели да приемаме смъртта както естествена“, каза Кръстев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: btvnovinite.bg

„По начина, по който се държи човечеството в тази пандемия, по начина, по който се държат правителствата навсякъде по света, имам чувството, че те им обещават нещо, което и господ не им е обещавал – че ще бъдем безсмъртни. Всяка смърт се разглежда като престъпление или лекарска грешка“, допълни политологът.

„Ние днес мислим много повече за смъртта, отколкото в миналото. Причината са и медиите. Ако ние не умираме, някой умира пред очите ни. Преди 100 години хората са живели в една стая със смъртта, а сега сякаш живеем в съседната и пандемията я вкара отново при нас“, смята Кръстев.

Жертвите на испанския грип са много повече от умрелите в двете световни войни. Те обаче не се помнят. Тяхната смърт е „без смисъл“, „умираш и не знаеш защо, случайно“, а „когато загинеш във война, правителствата ти казват, че си жертвал живота си в името на родината“, каза политологът. 

Занапред обществата ще бъдат много разделени, прогнозира Кръстев. Според него разделението около ваксините е показателно. Всеки се грижи за своето население и солидарността на прекрачва териториалните граници. В Африка например темпът на ваксинация е много по-бавен, отколкото в по-напредналите страни. Така този континент може да се превърне в инкубатор на нови мутации, които рано или късно пак ще стигат до Европа и другите страни.

Снимка: btvnovinite.bg

Проблемите с ваксината на „АстраЗенека“ са показали и колко са неподготвени правителствата на развитите държави да поемат рискове и са спрели имунизацията с дни, отбеляза политологът.

Правителствата са подложени под голям натиск, от една страна те не искат да допуснат да има претоварване на здравните им системи, защото ако болниците се препълнят и хората в нужда знаят, че няма да бъдат приети, те ще почнат да се държа по съвсем различен начин. От друга страна се натрупва умора от ограниченията и психолозите предупреждават, че скоро гражданите могат да спрат да се подчиняват. В тази ситуация ваксинацията е начин да се покаже, че управляващите правят нещо. Израел е страната, която заложи на ваксинацията, но впоследствие там имаше криза и Нетаняху загуби изборите. "Оказва се, че каквото и да правиш, губиш", отбеляза Кръстев.

Трябва всичко това да отмине и чак след 5-10 години ще може да направим ясна преценка за последствията от пандемията, смята политологът.

България не може да си позволи повече хаос, какъвто и без това има навсякъде в света. Важно е да се проведат честни избори, чиито резултати да бъдат приети то всички, смята политологът.

Вижте целия разговор във видеото.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация