След решението на Столичния общински съвет Паметникът на Съветската армия да бъде преместен от центъра на София, конфликтът "за" и "против" монумента отново се възроди.

„Това е дебат, който върви от доста време в нашето общество. Хиляди софиянци преминават оттук всеки ден и темата е винаги актуална, а сега допълнително и заради войната в Украйна и неминуемите жестокости, които се случват в този конфликт. Паметникът се свързва с доста травмиращи събития в българската история. Помним обявяването на войната от Съветския съюз, окупирането на България, последвалите репресии, Народен съд“. Това коментира пред bTV историкът доц. Тодор Чобанов.

“Има много хора, които са потомци на пострадалите в онези години. Нормално е да искат това, което се случи в цяла Европа, да се случи и в България. Именно паметниците на комунистическия режим, обявен през 90-те години за престъпен от парламента, да отидат в музея. Механизмът да се случи това, е съвсем ясен, вече има такъв проектозакон. С неговото гласуване ще се даде възможност монументите, които остават, да бъдат пренесени в Музея на социалистическото изкуство. София е била изпъстрена с такива паметници. Всички източноевропейски държави премахнаха тоталитарните монументи”, каза още той.

„На мястото на Кирил и Методий преди години беше Васил Коларов“, посочи още доц. Чобанов.  

„Този паметник трябва да остане по същата причина, поради която трябва да остане и всеки друг. Паметниците са белег на определена епоха. Всяка епоха е такава, какво е, а всяка следваща отрича предишната. И ако тръгнем да събаряме, светът ще остане без паметници. Не трябва да забравяме и решаващия принос на Червената армия за пречупването на гръбнака на фашизма и жертвите, които тя дава“, коментира журналистът Калин Първанов.

Какво още коментираха историкът и журналистът – чуйте във видеото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement