Столичният общински съвет одобри премахването на Паметника на Съветската армия, предаде репортер на bTV.
Решението беше прието с 41 гласа „за“ от ГЕРБ-СДС, „Демократична България“, „Патриоти за София“ и независимите общински съветници.
14 бяха „против“, а един - „въздържал се“.
Групата на БСП скандираха за оставката на председателя на СОС, след което напуснаха залата.
Анкета, която публикувахме във Фейсбук страницата на btvnovinite.bg по-рано през деня показва, че 925 от участвалите не са съгласни Паметникът на Съветската армия да бъде премахнат срещу 344, които са на противоположното мнение.
„Ние имаме ясна позиция, днешният акт е преди всичко политически. Ние подкрепяме предложението на ДБ, за преместването на паметника на Съветската армия. Той е държавна собственост и от 30 години СОС има позиция по този въпрос“. Това заяви Георги Георгиев, председател на СОС.
„Новото, което предлагаме, е да има информационна табела, която да отразява историческата истина, така както тя ще бъде представена от специалисти, историци, преподаватели в БАН и в Софийския университет“, заяви още Георгиев. „Очакваме от държавата да предприеме нужните действия, за да изпълни решението на СОС, тъй като паметникът е държавна собственост. Затова и много внимателно сме формулирали предложения доклад днес, който е различен от този на ДБ. Това е политически акт преди всичко и зад него стои ясно мнозинство“, коментира още председателят на СОС.
От рано сутринта Ивайло Танчев протестира в защита на паметника. Баща му е дарявал пари за построяването на монумента.
"Като старши лейтенант навремето са давали пари по 1-2 лева, за да се построи. Този паметник не е построен с пари от съветското посолство, а с пари на гражданите, на трудещите се", каза Ивайло Танчев.
Симпатизанти на различни политически формации блокираха централния вход на местния парламент и освиркаха общинарите.
Малко по-късно градусът на напрежение отвън се повиши още.
Докато общинарите заседават вътре за съдбата на Паметника на Съветската армия симпатизанти на БСП, "Възраждане", партия "Мир" и "Левицата" на Мая Манолова се бяха събрали пред сградата на общината и хвърляха яйца и червена боя в знак на протест срещу демонтирането на паметника.
Полицейски кордон охраняваше отвън, а вътре служителите на МВР заключиха вратата за кратко, докато напрежението утихне.
Вътре в залата общинските съветници сблъскаха позиции - от ДБ и ГЕРБ подкрепят преместването на паметника в музей.
"За нас премахването на този монумент е един родолюбив акт, с който казваме, че не можем да продължим портрета на убийците на нашите бащи на стената си вкъщи. Всеки нормален човек би разбрал този акт като хуманен", каза Марта Георгиева от "Демократична България".
"Ние винаги сме били "за" това, но сме искали това да стане законно, за да бъде ефективно. В противен случай другото е безотговорно и само политически фойерверки", добави Антон Койчев от ГЕРБ СДС.
От БСП са против и обвиниха опонентите си в политически пиар.
"Докладът е безпредметен и няма да доведе до нищо освен до евтин политически пиар", смята общинският съветник от БСП Иван Таков.
По обяд към протеста се присъединиха лидерите на БСП и на "Възраждане".
"Когато десните и либералите нямат друга кауза за бъдещето на България се хващат за миналото и паметниците. Ние искаме да се остави на спокойствие историята", каза председателят на БСП Корнелия Нинова.
"Паметникът символизира победата над фашизма, премахването му символизира победа на фашизма. Ние не искаме реставрация на фашизма в България, ние искаме столичният фашистки съвет да вземе решение, което да ни вкара в гражданска война", добави лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов.
От ВМРО предлагат в Княжевската градина да бъде изграден монумент на основателите на българката държава на мястото на сегашния паметник.
"Паметникът трябва да бъде премахнат, защото няма как национална държава да търпи един подобен паметник на чужда армия", каза Карлос Контрера.
И докато общинарите обсъждаха, социалистите защитаваха Паметника на Съветската армия с жива верига.
"Това са моите братя освободители, длъжна съм, сърцето ми плаче за братските народи, за Русия бих умряла", каза Стойна.
Журналистът Асен Генов е категоричен - мястото на Паметника е в музея.
"Нямам как да не ни разделя един паметник, който е основан на лъжа и пропаганда и оправдаване на един режим, който е престъпен", смята Асен Генов.
Решението на сагата остава в ръцете на държавата. bTV потърси за коментар администрацията на областния управител. Засега оттам нямаме позиция.
Собствеността на обекта е основната пречка пред преместването на паметника. Земята е общинска, а самият монумент е държавна собственост.
Съществува и възможност държавата да прехвърли паметника на общината, и едва тогава той да бъде демонтиран в Музея на социалистическото изкуство. Дотогава ще бъде обезопасен и ограден с табели.