„Проблемът е, че отношенията в областта на водите между България и Гърция са такива, че няма баланс на интересите и равнопоставеност. България е горна страна по отношение на Гърция, както и на Турция – ние сме донор на вода и нашите спогодби са подписани така, че икономическите ползи да бъдат за Гърция изцяло.“

Това заяви в предаването „Лице в лице“ бившият заместник-министър на околната среда и водите Любка Качакова.

„Спогодбата за Арда, която изтече миналата година, е репарационна. България е плащала репарации на Гърция по споразумението Парижки мирен договор. В продължение на 60 години ние всяка година сме пускали на Гърция регулирано вода за напояване. Един от язовирите на каскада Арда буквално е работил за това гръцките земеделци да имат вода, с която да напояват. И тази спогодба изтече“, уточни Любка Качакова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите ѝ Гърция е имала 60 години, за да построи на своя територия малък язовир или поне седмичен изравнител, така че да задържа водите, които от язовир Ивайловград напускат пределите на България.

„Но Гърция това не го е направила. И гръцките фермери започнаха да блокират пътища и да протестират, искайки от гръцкото правителство нова дългосрочна спогодба с България. Нещо, което България не може да си позволи, защото климатът се изменя, а страната ни е бедна на води. Ние имаме не по-малко нужда от тези води. Язовирите на всяка страна са построени първо за собствените нужди на собствената икономика“, посочи тя.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK