Частичното приемане на България в Шенген, по въздух и вода, идва в момент на обща ескалация на проблема с мигрантите. Встрани от политическата реторика, която ще бележи публичната среда около предстоящите европейски избори, статистиката показва, че Европейският съюз е на път да получи един милион официални молби за убежище, което е най-голямата бройка след мигрантската криза през 2015 година.

Това означава, че мигрантският въпрос ще е в центъра на политическите дебати особено в западната и северната част на блока, където политиката на хаотично приемане на стотици хиляди икономически мигранти през последното десетилетие не даде очакваните резултати на попълване на работни места на все по-гладната за кадри европейска икономика, в която заради лошата демографска картина все повече се усеща масова липса на работници.

Вместо това се наложи за първи път в своята история, шведската армия да бъде използвана в рамките на собствената си държава, за да противодейства на етническите банди в големите шведски градове. В края на есента Германия върна частично паспортния контрол с Полша, след като стана ясно, че група, оглавявана от заместник-министър на външните работи е организирала продажба на десетки хиляди визи в Африка и Азия.

Така, че когато си говорим за корупцията в България, не трябва да гледаме на нея само като на роден феномен. 
В този смисъл, че България само би спечелила от засиления граничен контрол и повечето средства за противодействие на мигрантския поток по границата с Турция. Всяка чуждестранна помощ в това отношение е добре дошла. Това, което не става ясно от условията, които Австрия поставя пред страната ни във връзка с „Шенген за начинаещи“ обаче е защо Виена иска засилени проверки по границата между България и Румъния?

Това е точно обратното на свободното придвижване, залегнало в шенгенската идея. Вместо да облекчава транспорта, това условие ще прави влизането от България в Румъния и обратно още по-сложно, а бизнесът ще губи още повече време и пари. Освен това мигрантите не влизат в България от Румъния, нито в Румъния от България. 

От друга страна, условието, което разпали най-силно политическите страсти у нас - ако мигрант влезе в Европейския съюз през България и бъде заловен в Австрия, страната ни да го приеме обратно по „бърза писта“ е доста неясно. България вече има такова задължение, по силата на Дъблинските регламенти, което действа от 11 години.

Друг е въпросът доколко и на каква цена Турция ще продължи да служи като буферна държава между Изтока и Запада, защото в последното десетилетие – ключът към вратите на Европа е в Анкара. И Брюксел плащаше милиарди на Ердоган, за да държи вратите затворени. При влошаване на ситуацията на масата на преговори няма да седнат София и Брюксел, а Анкара и Брюксел. България може само да бъде от полза заради добрите си отношения с Турция. Затова София заслужава доста повече уважение от демонстрираното от австрийските политически лидери. 

Виена ще трябва да положи доста усилия, за да скъса с имиджа си на „особена близост с Русия“. Образ с десетилетна история – неутрална по времето на Студената война и център за изнасяне на комунистически капитали след падането на Желязната завеса, Австрия беше първата държава, която прие официално Путин след анексирането на Крим през 2014-та. И отново след това, но в качеството му на скъп гост на сватбата на австрийската външна министърка, която наскоро се премести в Санкт Петербург.

Докато гражданите на останалите европейски държави понасяха огромни финансови загуби след началото на войната в Украйна заради отказа си от руски газ, Австрия тихомълком се върна на нивата си на внос от преди началото на военната агресия и в момента внася 100% от договорените си количества с „Газпром“. Какво ли мисли за това Германия? Какво лице се опитва да покаже Виена? На Пазител на Европа или Троянски кон в Европа?

Понякога си мисля, че големият проблем на България е липсата на национално самочувствие, особено сред политиците. Защото има моменти, когато можем да използваме истината в наша полза. Особено когато една държава формулира собствени правила, които не са част от нито един европейски регламент.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement