Традиционно малко преди да изпратим старата и да посрещнем новата година, избираме „дума на годината“.
На глобално ниво според Кеймбридж думата на 2023 г. е "халюцинирам". Знаете, че халюцинацията е „лъжливо видение, възприемано като реалност“.
Това беше годината, в която генеративният изкуствен интелект стана достъпен за всички. Малко след появата си около миналата Коледа, OpenAI и продуктът му Chat GPT станаха световна сензация и постепенно навлязоха в живота ни.
Много накратко и много опростено - това е технология, която чрез използването на големи езикови модели, пресъздава реалистична човешка интеракция.
В случая, изкуственият интелект може да отговаря на всякакви въпроси и да композира писмено съдържание, включително разкази, поезия, есета, дори домашното на нашите деца.
Този принцип се използва за създаване на реалистични видео образи на реално съществуващи хора, реалистична аудио имитация на техните гласове и постепенно, но много опасно размиване на границата в нашето съзнание - кое е истина и кое е фикция.
За човечеството, това означава, че на хоризонта се задава нова вълна дезинформация и фалшиви новини, което комбинирано с алгоритмите на социалните мрежи, които ни затварят в балоните на нашите собствени стереотипи и предубеждения и ни подтикват към постоянни сблъсъци, може да взриви представите ни за света и познанието.
Халюцинацията е свързана с радикализацията. Ако приемем, че нямаме различни източници на знание, а масово започнем да търсим отговори от „новия оракул“, опасността да се промени представата ни за света е напълно реална.
Миналото се опростява, атакувани са институции и личности, подменят се биографии, създава се нов прочит на исторически събития.
Защото изкуственият интелект се захранва от съдържание, писано от хора с различни мотиви. Големите езикови модели в момента работят така, че ако някой твърди нещо невярно, при обобщението на цялата информация по дадена тема, изкуственият интелект прихваща и фалшивото съдържание и го включва в отговора, без да може да разграничи истина от лъжа.
Така той отговаря категорично, но често много подвеждащо. Ето това е халюцинацията в смисъла на учените, които избраха точно тази дума на годината.
Токсичността, която създадоха социалните мрежи ще помогне за форсирането на този процес, докато халюцинациите не се превърнат в правило.
Ако се замислите, отдавна живеем в подобна среда. Да вземем нашите емоции - затваряйки се в балони по един или друг въпрос, в момента е много по-лесно да съдим другите, които не са на нашето мнение.
Всеобща глобална истерия, разделение, неприемане на чуждата гледна точка.
Защо не приемаме другата гледна точка или мнение?
Защото не сме сигурни, че тя се основава на реалността, която нашето собствено съзнание възпроизвежда. Често мислим, че тя е плод на манипулации и резултат на чуждо влияние. Когато мислим по този начин обаче, никога не трябва да забравяме, че човекът отсреща мисли по абсолютно същия начин за нас и нашата гледна точка. Постепенно изчезва възможността за сближаване и национален диалог. Обществата ни халюцинират разделени, а политическият им избор ги води към халюциниращи лидери.
Това изкривява всяка национална дискусия и я опростява до контрастиращи позиции на шум, викове и радикализация. Разговор и представа за реалността, но такава каквато не е. Ето това е халюцинация. Запомнете тази дума.
Тя тепърва ще определя начина, по който виждаме себе си, реалността и държавите си.