Избори, изкуствен интелект, дезинформация - до какво ще доведе тази комбинация през следващите месеци, когато се очаква близо 50 процента от населението на света, включително и българското, да гласува. Фактите провери Росен Цветков.

Светът тази година избира в безпрецедентни, исторически мащаби - близо 2 милиарда души в повече от 70 страни ще могат да упражнят правото си на глас.

В дигитална ера с все по-развит изкуствен интелект, който успява да смесва убедително реално и фалшиво.

„Днес имаме едни учудващо съвършени оръжия, които не знаем как може да се използват. И в комбинация с избори, когато шансът и рискът за манипулация е толкова висок, става взривоопасна комбинация. Истината е критично застрашена в момента“, казва Георги Караманев, автор на проекта "Дигитални истории".

Първите опити за манипулации с изборите вече са факт.

„Важно е да пазите гласа си за Ноември. Гласуването във вторник само активира стремежа на републиканците да бъде отново избран Доналд Тръмп“. Фалшив аудио глас, наподобяващ този на американския президент Джо Байдън, атакува избиратели в щата Ню Хемпшир, преди да гласуват на първичните избори през януари. Става дума за т.нар. робоколове или роботизирани обаждания, насочени предимно към възрастните хора.

„Това беше алгоритъм. След броени дни подобни обаждания бяха забранени на централно щатско ниво. Само че какво пречи това да се случва през месинджъри, през различни приложения, които се гордеят с това, че защитават връзката? Т.е. не можем да бъдем сигурни в нищо, което виждаме. Трябва да подлагаме всичко на съмнение“, посочва Георги Караманев.

Според експерти манипулираните аудио записи ще преобладават през тази важна изборна година за сметка на фалшивите видеа. Причината - правят се много по-лесно и евтино.

„Доста пресен пример имаме от миналата година в Словакия, където прозападна партия губи с минимална разлика. До голяма степен се смята, че допълнителна тежест са били зачестилите робоколове и аудио записи, които циркулират в медийното пространство в последните 3 дни, в решаващите последни 3 дни. Може да е комично, но в примера в Словакия лидерът на прозападна партия говори как ще вдигне цените на бирата. Това е тема, която достига до достатъчно много хора“, посочва Мартин Стаменов, експерт по изкуствен интелект.

„Един пример за това как изборите могат да се повлияят дойде от Индия. В един щат един от кандидатите казва неща, които очевидно не е казвал. Той стигна до милиони души. Единият проблем е скоростта, с която се разпространяват такъв тип информации. Другият проблем е с това, че не могат да бъдат ограничавани, понякога дори не могат да бъдат разбрани, че съществуват, защото могат да бъдат добре таргетирани заради алгоритъм, по който работят социалните мрежи“, посочва Георги Караманев, автор на проекта "Дигитални истории".

„Последните около година и половина-две, аудиото, аудио синтезът на базата на 30-секундно аудио клипче всъщност позволява доста реалистично синтезиране на реч на базата на текст. Аз мога да направя войс клонинг на произволен човек, който има повече от 30-секундно видео в интернет как говори“, коментира Мартин Стаменов.

„Постепенно нещата се променят. Много бързо се появяват нови и по-съвършени модели, много бързо се развиват тези генеративни мрежи и нещата са толкова динамични, че не знаем след месеци какво ще имаме. Не знаем дали ще имаме видео, което ще е неотличимо. Ето самият факт, че днес спорим дали видеото, в което Кейт Мидълтън обявява за болестта, е генерирано, или не е генерирано. Има убедителни аргументи и в двете посоки“, казва Караманев.

Изкуственият интелект беляза и президентските избори в Аржентина в края на миналата година. В последните седмици на кампанията спечелилият вота Хавиер Милей публикува изфабрикувано изображение, показващо неговия съперник Серхио Маса с военно облекло, с вдигната нагоре ръка в знак на поздрав. То е било видяно повече от 30 милиона пъти.



За да изследва сложността за разкриване на манипулации, направени с изкуствен интелект, Георги Караманев прави няколко експеримента.

„Събрах 30 въпроса с различно съдържание, снимки, картини, илюстрации, стихове, рап, поезия, преводи. И 2000 души дойдоха на сайта ми, попълниха го. Изводите бяха красноречиви – никой не се беше справил с всичко, никой не беше успял да различи всичко. Средната стойност на отговорите беше близка до налучкване“, посочва той.

„Още един експеримент си направих. Създадох изцяло генериран профил в социалните мрежи. На едно момиче – Еко Елена. Изцяло Chat GPT го генерира какъв да бъде профилът ѝ, публикациите ѝ, после сам ги написа. После сам създаде изображенията, които да публикувам. В рамките на месец този профил стигна до 85 000 души и не получих нито един коментар, че нещо не е наред“, коментира Караманев.

„Със сигурност ще остане изкуствено генерираният контент и трябва да се научим да живеем с него… В един момент няма да се налага да идваме тук да си говорим на живо, в студиото. Даже няма да има нужда студио, всичко ще е синтетично генерирано и пак ще проведем разговора, който сме искали да проведем“, казва Мартин Стаменов, експерт по изкуствен интелект.

„Ние си представяме по един начин бъдещето, алгоритмите, обременени от ежедневието ни, от фантастиката. Само че алгоритмите не спират да ни изненадват какво успяват да постигнат. И сега е моментът, от една страна, да сме критични, за да сме по-малко манипулируеми, а от друга – да сме креативни творчески, да измисляме как да използваме същите тези алгоритми, за да ни помагат“, посочва Караманев.

„Някои хора губят разсъдъка си, защото видеото може да е генерирано от изкуствен интелект. Аз също съм дийп фейк и трябва да внимавате, когато гледате видео в интернет. Ще се видим скоро“, се казва в клип с американския президент Барак Обама.