Световната икономика ще се преструктурира. Световните търговски потоци ще се променят. Това каза в предаването „120 минути“ докторът по икономика и преподавател по международни финанси и търговия в американския университет във Вашингтон Асен Асенов.
„Това, което се случва в момента е, че примерно, 80% от производството на антибиотици са съсредоточени в Китай. Така и с много други лекарства. И изведнъж китайската икономика се затвори и целият свят се почувства жертва на тази структура на световната икономика, в която световната фабрика се оказа само Китай.
Да, очакват се много производства да се възродят и в САЩ, и в Европа, особено тези, които са по-чувствителни, свързани със сигурността, здравето медикаменти, с други сектори, които са много по-чувствителни, така че да се осигури една по-голяма диверсификация и да се намали този риск от подобни пандемии“.
Българската икономика е такава, че връзките на градовете със селото са много силни, каза икономистът.
"Проблемът глад за българите и България не би трябвало да съществува, въпреки че за последните 15-20 години и прекалено много българи останаха на държавната помощ и това е проблем за България. И този проблем се засили от това, че образованието беше изоставено, от това, че се изоставиха десетки хиляди деца извън системата на училищата и тези деца останаха без всякакви социални умения, без всякакви познания, съвършено неподготвени за новите условия.
България в определена степен беше губещата страна в тези нискоквалифицирани професии в конкуренцията със световната икономика. Тези места просто бяха изнесени в посока Азия, дали Виетнам, Китай и на други места.
Но в същото време в България се създадоха много високотехнологични работни места. Моята надежда е, че България ще обърне много по-сериозно внимание на образованието си и по-специално на образованието, което дава технически умения, така че тя да изгради една модерна икономика, която да съответства на изискванията на работната сила. Това е новото време, което идва при нас, трябва да гледа на сегашните трудности, като на една невероятна възможност да преструктурира своята икономика, така че да я насочи към големия европейски пазар, да преструктурира уменията на хората".
Българската икономика страда от много неща, но основният фактор е липсата на пазар и на конкуренция, тоест всички тези структури са монополизирани, допълни финансистът.
„Хората, потребителите, са жертва на този монопол. Това е базисен принцип на икономиката. Ако желаете цените да са ниски, трябва да има конкуренция“.
Аз съм малко скептичен към драматично представяне на световната икономика в по-дългосрочен период. Нека да кажем, че ваксината е близо и световната икономика в момента е със загасени светлини. Тя е в тъмния коридор, блокирана е, това е факт. Но това, което ще отнеме световната икономика да се върне с блясък на сцената, е ваксината, а тя ще дойде, най-късно до година, година и половина. По-оптимистичните варианти са тя да дойде още тази есен, най-късно началото на новата година“, каза д-р Асенов.
Вижте целия разговор във видеото