България ще похарчи около 4,5 млрд от резерва си, който има. Най-важното нещо, което трябва да се направи в момента, е тези пари да бъдат похарчени прозрачно, с възможно най-ниски равнища на корупция и те да стигнат до хората, а не просто да станат печалба в избрани фирми.

Това каза в „Кризата: COVID-19“ докторът по икономика Асен Асенов, преподавател по международни финанси и търговия в американския университет в САЩ.

„Критиките на фирмите в България към мерките 60 на 40, че не се дават свежи пари са съвсем оправдани, но нека да погледнем какви са възможностите на управляващите. Те имат 4,5 млрд лв. към момента, допълни той. 

 „Тегленето на 10-те млрд допълнително пари има твърде много условности. Някой трябва да даде заем на българската държава, не е толкова лесно да получиш заем в момент на криза”, добави Асенов.

„Има няколко принципа на личните финанси: Хората трябва да имат пари за следващите 4-5 месеца. Вторият – ако имат възможност, да върнат заемите си – трябва да го направят – така ще подпомогнат банките, те ще имат възможност да дадат тези пари на други хора, на други бизнеси, на които им трябват”, обясни финансистът.

На въпрос дали да обменят парите си в друга валута, той каза, че хората никога не трябва да държат всички яйца в една кошница.

„Хубаво е да има една диверсификация на тяхното портфолио семейни финанси. Да има левове в рамките на тези, които са гарантирани, с двойните влогове, да има, разбира се, и валута. Ако желаят могат да добавят и долари, но трябва да има и други активи – например недвижимите собствености.

Вярно е, че предстоят най-трудните седмици в историята на САЩ, поне за последните 100 години, защото става въпрос за хиляди човешки животи, каза Асен Асенов.

По думите му прогнозата е по-песимистична от това, защото в момента в Ню Йорк е бурята която бушува, а тя тепърва ще се пренася в другите щати.

"Америка ще раздаде на хората 2,2 трилиона долара. За раздаването директно на семейства става дума за 1200 долара на човек, или 2400 на семейство, плюс 500 на деца, уточни професорът. Той допълни, че това е еднократна помощ и има условие – да имат доходи до 75 000 долара на човек или 150 000 долара на домакинство. Болниците ще бъдат подпомогнати със 100 млрд долара. Бизнесите ще бъдат подпомогнати с над 500 млрд долара", съобщи докторът по икономика. 

"Образно казано – в момента има криза. Икономиката можем да я сравним с една кола, която има педал за газта и педал за спирачката. В момента на криза ни трябва повече газ. Ролята на газта се изпълнява от фискалната политика – тоест, харченето на пари от страна на държавата, която подпомага търсенето на стоки и услуги, което е намаляло поради това, че населението излиза в тъмния ъгъл в сферата на икономиката и няма апетит за търсене", допълни Асен Асенов.

По думите му, европейската икономика и нейната структура е такава, че Европа има сравнително слаба фискална политика на европейско равнище.

"Там се харчат сравнително малко пари. Европейският бюджет е от 370 млрд долара. Това е в пъти по-малко от Федералния бюджет на САЩ", допълни Асен Асенов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement