“Не мога да коментирам любовта на Европа към България. Има много страни, в които не знам как мислят хората. А в България има любопитство и интерес към Европа. Доколкото усещам – повечето хора са склонни да вярват, че имат път към Европа. Повечето хора са доволни, че вече са в Европа“.

Това коментира в специалното студио на „120 минути“ британецът Кенуъд Хил, който е съпруг на преводачката Марияна Хил. Той преподава на преподаватели и изпитва за сертификати за владеене на английски език.

„Може би са малко подозрителни към това, че ако има евро - животът ще бъде по-лесен или по-труден. Но мисля, че има повече положителни, отколкото отрицателни чувства“, посочи Кенуъд Хил.

Бизнесменът Тома Станишев, който има майка французойка и баща българин, посочи, че не може да даде обща оценка за възпитанието на българите. Според него както възпитани, така и невъзпитани хора, има във всяка държава.

„Надявам се в България да срещам все повече и повече възпитани хора, с усмивка по лицата и по-малко агресия. Офисът ми е в центъра на София - на улица, на която са всичките театри. Виждам как спектаклите, които се организират, са пълни с млади хора“, отбеляза Тома Станишев.

 

Двамата с Кенуъд Хил дадоха оценка 10 от 10 на чувството за хумор на българите.

„Заради това, че преподавам, разбрах, че ние се смеем на едни и същи неща, смеем се на вулгарни неща, а също и на по-тъмен хумор“, отбеляза британецът.

А според Тома Станишев на чувството за хумор на французите може да се даде оценка 8.

„Зависи на колко ракии са“, така Кенуъд Хил отговори на въпрос за оценката на самочувствието на българите. Според Тома Станишев обаче то е ниско и българите са изпълнени с негативизъм и фатализъм.

„Понякога е така, но понякога се вижда и другата страна на монетата. Понякога българинът може много да се гордее – заради страната си или заради личностите в културата и историята. Не е само отрицателна тази оценка“, отбеляза британецът.

На въпрос как се чувства заради това, че Великобритания си тръгна от ЕС, Хил отговори „Аз не съм тръгнал“.

„Аз не можах да гласувам на референдума, но щях да дам гласа си да останем“, посочи той.

„Много англичани са мислели, че са от велика държава, островитяни, които могат да се справят сами. Но после отново виждаме, че сме част от едно голямо семейство и трябва да работим и да се справяме заедно. Хората започват да се чудят дали са направили правилния избор“, коментира Кенуъд Хил.

„Ние французите сме известни като революционери – когато не сме съгласни и докато получим това, което искаме. Бил съм на протести в София и съм виждал как хората се разхождат след работа с приятелите и децата си. На протести във Франция не се ходи с децата. 80% от французите гласуват, докато тук са само 40% от българите“, посочи Тома Станишев.