„Европейският избор на България“ - заключителен евродебат в ефира на bTV.

Пред публиката в студиото на „120 минути“ първи застанаха певицата, която проби в Германия далеч преди България да стане част от Европейския съюз - Люси Дяковска и писателят, сценарист и треньор по бокс Палми Ранчев.

„Както в бокса, така и в политиката, има удари под кръста. Макар, че са забранени, се използват. За щастие на боксьорите в бокса има арбитър. В политиката за съжаление няма институции. Те съществуват, но функционално всъщност нищо не вършат. За съжаление виждаме, че политиката е най-безотговорната работа. Има хора, които са в политиката 30, 40 години и не вършат нищо. Но никой не ги наказва, никой не им прави забележка, никой не ги гони от ринга“, каза в предаването „120 минути“ Палми Ранчев.

„Политиците така умеят да нагласят нещата, че приспиват недоволството на хората. Освен това 3 милиона недоволни напуснаха България, живеят в други държави. Това е най-активната част на българското общество. Тук останаха пенсионери и много млади хора, които не са ориентирани политически“, допълни той.  

Според певицата Люси Дяковска с времето обществото ни се е изморило да търси морал.

„Всеки път, когато дойдат изборите, желаем да се припознаем в хора с малко по-висок морал, за да си представим едно по-различно бъдеще. А когато не се припознаем в морала на хората, които за пореден път започват да ни управляват, много бързо се разочароваме. И даваме отново назад. Всеки път са тези вълни на прииждане и отлив и всеки път става все по-трудно да се мотивираме“, каза още Люси Дяковска.

„Българинът вече пътува. Навсякъде по света можеш да срещнеш българи. Преди 2 години бях на екскурзия на един остров, по-малък от България, на който са направили рай. Хората живеят много добре. За нашето островче, което в общи линии е облагодетелствано от природата, политиците полагат огромни усилия от този остров да направят ад. Негативното развитие на държавата - това че не ставаме по-добри, не ставаме по-богати, не се обичаме повече, а напротив – хората се увълчени един към друг, не зависи от това колко сме големи. Холандия и Дания общо взето са съизмерими с България“, каза още Палми Ранчев.

Снимка: bTV

Според Люси Дяковска доверието е чертата в народопсихологията на Германия, която би искала да види и у нас.

Снимка: bTV

„Ключово за мен, когато заминах, беше да дам всичко от себе си, за да се приспособя към това общество. А не да остана някакъв външен електрон, който продължава да търси себе си. Най-ценното нещо на тази миграция е това, че се учим един от друг и попиваме от онова, което другите могат да ни дадат. Германия е една от онези държави, които позволиха на обществото си да бъде много цветно по отношение на хората, които държавата преди 20 години пусна да станат част от нея. Германия е една от най-толерантните страни. Любезността на общуване към абсолютно всеки, готовност да ти бъде помогнато откъдето и да си, е нещото, което аз винаги много съм ценила в Германия“, допълни още певицата.

Писателят Палми Ранчев сподели, че в Испания хората ценят това, което можеш.

„В Испания не те наказват за това, че не можеш. Там работех в един клуб, където учредиха турнир на мое име след година и половина. В България обикновено трябва да умреш, за да направят нещо на твое име. Там това е израз на това, че мога повече от тях“, каза още той.

Целия разговор с Люси Дяковска и Палми Ранчев гледайте във видеото.