80% от европейците попадат на фалшиви новини за COVID-19 поне по няколко пъти в месеца. Това показва скорошно проучване.
"Дезинфодемия" – такава диагноза беше дадена още през февруари на развиващия се паралелно с коронавируса феномен. Глави надигнаха антиваксъри и крайнодесни.
Лекари алармираха за най-страшните фалшиви новини – тези, които застрашават човешкия живот. Европейската комисия призова интернет платформите за спешни мерки в защита на потребителите. Според информация от Брюксел само „Гугъл“ са блокирали над 80 милиона реклами, свързани с коронавируса.
"Нужна е още работа. Социалните мрежи трябва да споделят информациите си с общността на т.нар. "факт-чекъри", които проверяват фактите, за да можем заедно да опровергаваме опасните слухове", смята председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Този път интернет гигантите реагираха сравнително бързо и въведоха нови правила.
Въпреки това, онлайн продължават да циркулират разнообразни теории на конспирацията, свързани с COVID-19. Нерешен остава и въпросът с подвеждащите твърдения на политици.
Такъв беше случаят с идеята на американския президент Доналд Тръмп на заболелите от новия коронавирус да им бъде инжектиран дезинфектант с идеята, че това ще излекува болестта.
Идентифицирана е и друга опасност – координирани кампании за дезинформация. С източник – международни актьори като Русия и Китай и с цел - дестабилизиране на Евросъюза.
"Има тенденция да се представят западните демокрации като слаби, разделени и неспособни да се правят с предизвикателствата, докато държавите, които разпространяват тези твърдения, се опитват да се представят като най-ефективните и загрижени", обяснява върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел.
Спецекипът срещу дезинформация на Европейската служба за външна дейност има своя отговор на фалшивите новини: уебсайт и изобилие от проверена и достоверна информация.
Един от последните му доклади обаче нашумя с обвинението, че е редактиран след натиск от Пекин. Европейските дипломати енергично отрекоха. Въпросителните около разгръщащите се днес хибридни геополитически войни обаче са повече от всякога.
Следете повече по темата и споделяйте вашите истории с хаштаг #ЕвропаСрещуCovid19 в социалните мрежи.