Сърцебиенето е състояние, при което хората изведнъж започват да усещат много ясно и отчетливо ударите на сърцето си. Те стават силни, но в същото време и плашещо неравномерни, обясняват лекарите.

Някои хора твърдят, че сърцето им сякаш ще спре всеки момент. След това обаче внезапно започва да бие отново.

Медиците обясняват, че сърцебиенето може да доведе до редица проблеми. Ето защо това състояние трябва да се контролира чрез елиминирането на причините.

Сърцето ни е устроено по такъв начин, че в случай на физически или емоционален стрес то изпомпва по-голям обем кръв, за да отговори на нуждите на скелетните мускули за кислород.

По този начин се увеличава обемът на изпомпаната кръв в рамките на една минута и се стига до тахикардия – повишена сърдечна честота, която надвишава 90 удара в минута.

Обикновено сърцебиенето се усеща от повечето хора.

Нормално пулсът е около 70 удара в минута, обясняват кардиолозите. По думите им обаче тази цифра не бива да се приема буквално. Ако ударите са с 10 повече или по-малко, също може да се твърди, че този показател е в норма.

Снимка: iStock

За лекарите е по-важно как се държи сърцето на пациента, когато бъде натоварено по време на изследването. Те проследяват функционалността при натоварване и способността за бързото възстановяване.

Мнозина смятат, че аритмията се появява при преживени емоции. Невинаги обаче ускоряването на сърдечната честота е нормална физиологична реакция. Когато тя е в резултат на някаква патология, трябва да ѝ се обърне специално внимание, съветват кардиолозите.

По думите им този проблем трябва винаги да се разглежда като заплаха за здравето, тъй като никой не знае как сърцето би понесло аритмията следващия път.

Казано по-опростено, основният проблем на пациентите не е в нарушението на сърдечната честотата, а в това, което следва – миокардните клетки нямат време да се възстановят, кръвта не тече правилно в артерията и за финал възниква сърдечно заболяване.

Симптомите могат да бъдат различни – най-общо казано, те варират от гадене и сърцебиене до появата на капчици пот, тревожност, затруднено дишане, недостиг на въздух и т.н.

Какво усещат пациентите?

Усещането за клинично сърцебиене може да варира значително от пациент до пациент – всичко зависи от факторите, които го причиняват, както и психо-емоционалните характеристики и чувствителността на цялото тяло. 

В някои случаи бързият ритъм се усеща от човек като слабо неприятен дискомфорт в гърдите, а в други – като силно сърцебиене с най-различни „прескачания, забавяния или спирания”.

При силно учестен пулс – над 100-120 удара в минута, пациентът може да опише чувствата си като: „Сърцето ми се тресе като опашка на заек”. Възможно е обаче човек изобщо да не почувства ускорения си пулс въпреки неговото наличие.

При пациенти с вегетативна съдова дистония аритмията може да се свърже с тежки психо-емоционални симптоми като сълзливост, раздразнителност, агресивност, както и с изпотяване, бледност, треперене на крайниците, главоболие, гадене, повръщане или ниски нива на кръвното налягане. 

Снимка: iStock

В някои случаи бързият сърдечен ритъм може да бъде придружен и от пристъп на паника.

При наличието на завишени нива на определени хормони (например при тиреотоксикоза или хипертиреоидизъм) пациентите отбелязват пристъпи на сърцебиене и неприятно изпотяване, комбинирани с треперене по цялото тяло, загуба на тегло с повишен апетит, видимо увеличаване на зениците на очите и „издуване“ на очната ябълка.

Аритмия може да настъпи също така при заемане на хоризонтално положение след обилно похапване, при предозиране на инхалаторни лекарства за астма и т.н.

Сърцебиенето не бива да се подценява

Това състояние може да е симптом за някое животозастрашаващо състояние, особено ако е съчетано с остра болка в лявата страна на гръдния кош или между раменете, внезапно рязко влошаване на състоянието, избиването на студена пот и задух. Всичко това може да е сигнал за остър миокарден инфаркт, сърдечна астма или белодробен оток.