Инфразвукови вълни могат да регенерират сърдечната тъкан на пациенти със сърдечен байпас, цитирано от Би Би Си.
Изследването е проведено сред 63 души в Австрия. Резултатите показват, че при пациентите, на които е приложена терапията, сърцата им изпомпват повече кръв.
„За първи път наблюдаваме регенерация на сърдечния мускул в клинична среда, което може да помогне на милиони хора“, казва професор Йоханес Холфелд от Медицинския университет в Инсбрук.
Изследователите в Австрия се опитват да регенерират увредената сърдечна тъкан чрез прилагане на звукови вълни малко след операция за поставяне на байпас.
Процедурата, която отнема около 10 минути, има за цел да стимулира растежа на нови кръвоносни съдове в зоната, увредена след сърдечен удар. Подобен метод вече се използва за лечение на други състояния, като например наранени сухожилия и връзки.
В проучването половината от пациентите с байпас са лекувани със звукови вълни под обща анестезия, докато останалите са получили фалшива или мнима процедура.
Година след операцията количеството на изпомпваната от сърцето кръв се е увеличило с 11,3% в групата, която е лекувана чрез новия метод, и с 6,3% в контролната група. Пациентите, чиито сърца са третирани с инфразвук, също така могат да ходят по-дълго, без да почиват и съобщават за по-високо качество на живот.
„Това означава, че те отново могат да излязат на разходка с кучето си или да отидат до супермаркета в ежедневието си“, каза проф. Холфелд.
Изследователите очакват европейските регулатори да одобрят устройството по-късно тази година, а първото му използване при пациенти извън клиничните изпитвания е планирано за 2025 г.
Изследването е публикувано в European Heart Journal.