Американска космическа сонда тази нощ ще заснеме небесното тяло Ултима Туле. Това е най-отдалеченият обект в космоса, изследван от човека.
Учените от НАСА очакват снимките да дадат още малко яснота за възникването на Слънчевата система.
За астронавтите това ще е последната задача на космическия апарат.
Сондата "Нови хоризонти" на НАСА се приближава с голяма скорост към Ултима Туле на 6,4 милиарда км от Земята.
Сондата лети във Вселената с 51 500 км/ч. При тази скорост, ако се блъсне в отломка, дори и да е малка колкото оризово зърно, може да бъде разрушена незабавно. Доближаването ще е на 3500 км от повърхността на Ултима Туле със скорост 14 км/сек.
Американското космическо ведомство ще отбележи навлизането в новата 2019 г. с директна емисия на своя сайт, когато е планирано сондата "Нови хоризонти" да мине над тази ледена реликва от формирането на Слънчевата система.
Ултима Туле е в пояса на Койпер - реликва от формирането на планетите в Слънчевата система. Учените не знаят дали това небесно тяло, открито през 2014 г. от космическия телескоп "Хъбъл", е с кръгла или издължена форма. Не са известни и размерите му, макар да се смята, че те са около 100 пъти по-малки от тези на планетата-джудже Плутон.
Учените решиха "Нови хоризонти" да изследва Ултима Туле, след като през 2015 г. изстреляната 9 години по-рано сонда осъществи основната си мисия - да изпрати изключително подробни снимки на Плутон.
Ултима Туле е най-отдалеченият обект в Слънчевата система, към който някога се е отправяла автоматична станция. Астероидът по всяка вероятност представлява отломка с неправилна форма с диаметър 30-40 километра. Или двойка астероиди с 20 километра диаметър на всеки от тях.