Учени съживиха „зомби“ вирус, прекарал 48 500 години замръзнал в Арктика, съобщава Си Ен Ен.
По-високите температури в Арктика топят ледниците и потенциално могат да доведат до размразяване на изчезнали вируси преди 10 000 години.
Химически и радиоактивни отпадъци, датиращи от Студената война, могат да бъдат потенциална заплаха за дивата природа и да нарушат екосистемите, ако бъдат размразени.
„Топенето на ледниците са повод за безпокойство. Важно е да ги запазим”, каза Кимбърли Майнър, учен по климата в Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Калифорнийския технологичен институт в Пасадена.
Вечната замръзналост покрива една пета от Северното полукълбо. Тя служи като вид капсула на времето, съхранявайки древните вируси и мумифицираните останки от редица изчезнали животни, които учените успяха да открият и проучат през последните години, включително две пещерни лъвчета и вълнест носорог .
Причината е, че вечната замръзналост е добра среда за съхранение, не е само защото е ледена среда, но и тя е безкислородна. Сегашните температури в Арктика се затоплят до четири пъти по-бързо от останалата част на планетата, отслабвайки горния слой на вечната замръзналост в региона.
Жан-Мишел Клавери, който е почетен професор по медицина и геномика в Медицинския факултет на Екс-Марсилия във Франция, тества земни проби, взети от сибирската вечна замръзналост, за да види дали има вирусни частици, съдържащите се в нея и дали те са заразни. Така той намира така наречените „зомби вируси“.
Той изучава определен тип вируси, който за първи път открива през 2003 г. Известни като гигантски вируси, те са много по-големи от типичното разнообразие и се виждат под обикновен светлинен микроскоп. Усилията му да открие вируси, замръзнали във вечната замръзналост, са отчасти вдъхновени от екип руски учени, които през 2012 г. съживиха диво цвете от 30 000-годишна семенна тъкан, намерена в дупка на катерица.
Изследователят през 2015 г. изолира различен тип вирус, който също е насочен към амебите. В последното си изследване, публикувано на 18 февруари в списание “Вируси”, той и неговият екип изолираха няколко щама на древен вирус от множество проби от вечна замръзналост. Те са взети от седем различни места в Сибир и показват, че всеки може да зарази култивирани клетки от амеба.
Тези най-нови щамове представляват пет нови семейства вируси. Най-старият е на почти 48 500 години, базиран на радиовъглеродно датиране на почвата. Най-младите проби са открити в стомаха и козината на останките на вълнест мамут. Те са на 27 000 години.
Това, че вирусите, заразяващи амеба, все още са инфекциозни след толкова време, е показателно за потенциално по-голям проблем, каза Клавери.
Заразяване с древни вируси и бактерии
Следи от вируси и бактерии, които могат да заразят хората, са открити запазени във вечната замръзналост.
Проба от бял дроб от тялото на жена, ексхумирана през 1997 г. от вечно замръзналата земя в село на полуостров Сюард в Аляска, съдържа геном от щама на грип, отговорен за пандемия през 1918 г. През 2012 г. учените потвърдиха, че 300-годишните мумифицирани останки на жената, съдържат генетичните сигнатури на вируса, който причинява едра шарка.
Миналата година екип от учени публикува изследвания върху проби от почва и езерни утайки, взети от езерото Хейзън в Канада, разположено в Арктическия кръг. Изследователите са секвенирали генетичния материал в утайката, за да идентифицират вируси и геноми на потенциални гостоприемници.
Използвайки анализ на компютърен модел, те предполагат, че рискът от разпространение с вируси към нови гостоприемници е по-висок на местата, където има големи количества ледникова стопена вода.
“Идентифицирането на вируси и други опасности, съдържащи се във водата от вечната замръзналост, е първата стъпка към разбирането какъв риск те представляват за Арктика, каза Майнър.