Туморите на тестисите заемат около 1% от всички ракови заболявания при мъжете. Най-често те засягат младите представители на силния пол – тези между от 20 до 40 години.
Ето защо е важно те да ходят на профилактични прегледи, припомнят лекарите. И поясняват, че ако не се вземат мерки и не се назначи подходящо лечение, изходът от рака на тестисите може да е фатален.
Според статистиката прогнозите от лечението са много добри, а 70% от болните успяват да се преборят с неприятната диагноза.
Какви са причините за появата?
Причините за развитие на това заболяване не са добре изучени, твърдят онколозите. Съществуват обаче някои рискови фактори, които увеличават риска от появата му. Той е най-висок при мъже с крипторхизъм.
По време на ембрионалното развитие на плода тестисите се намират в коремната кухина и нормално преди раждането се спускат до крайната си позиция в скротума. Този процес се нарича десценсус, обясняват медиците.
Нарушенията в хода му могат да доведат до задържане на тестиса на различно ниво по пътя му към скротума – именно това състояние се нарича крипторхизъм.
Около 7-10% от страдащите от тази вродена аномалия развиват рак на тестисите. Специалистите уточняват, че терапевтичното поставяне на неспусналия се тестис в правилната му позиция не намалява риска от рак на тестисите, но улеснява откриването му.
Възможно е след като човек е получил рак на единия си тестис в миналото, след време заболяването да засегне и другия. Ето защо специалистите твърдят, че тези мъже трябва да бъдат проследявани, тъй като рискът при тях от рецидив е много висок.
Това важи и за всички, които имат фамилна обремененост – наличие на това заболяване при други членове на семейството.
Приемът на естроген от майката по време на бременност излага бъдещия ѝ син на подобен здравен проблем. Рискът при тези момчета е от 2,8% до 5,3% по-висок от средната честота на заболели от рак на тестисите сред децата на такива майки.
Има и други фактори, които увеличават този риск. Например травмите и инфекциите на тестисите също се свързват с това заболяване, но връзката не е добре проучена, уточняват още специалистите.
Какви са най-честите симптоми?
Най-често ракът на тестисите се открива от самите болни. Те обясняват на лекаря, че са напипали безболезнена бучка или са открили уголемяване на тестисите си. Като цяло дискомфорт в тази област е рядък симптом – среща се при по-малко от 10% от пациентите, поясняват онколозите.
Сред другите често срещани симптоми са чувството за тежест в областта на тестисите, тъпата болка в долната част на гърба или малкия таз. Добре би било да се знае обаче, че късното откриване на заболяването може да доведе и до други оплаквания.