Законовата промяна за цените на онколекарствата, по които Здравната каса плаща на болниците влиза в сила до дни. Резултатът дойде след разследване на bTV и предизвика остри обществени реакции.

Снимка: bTV

В материала си Мария Ванкова разкри фрапиращи случаи, в които за един и същ медикамент се плаща на много различни цени. Разликата достигаше 28 пъти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Kaкъв ще е ефектът за болните с новата промяна?

Промените влизат в сила от 1 юли. Вече е публикуван първият списък с т.нар. „нов таван“ на цените на онколекарствата, до който касата ще плаща на болниците.

Така тази ножица между най-ниска и най-висока цена за едно и също лекарство, която в някои случаи достигаше 28 пъти, се очаква да се стопи, но плавно.

„Новият таван“ се изчислява по формула, която след разследването беше записана в закон, а след това развита и в наредба. За резултата от нея разказваме сега.

През януари в разследване в bTV Репортерите ви разказахме за онколекарство, което касата е платила на една болница за 74 лева, а на друга – на тавана от 1147 лв. Или 15 пъти по-скъпо.

Снимка: bTV



„Това трябва да бъде спряно, защото това изтощава държавата, изтощава здравната каса, изтощава всички“, каза Тодорка Николова, пациент на СБАЛО „Свети Мина“ - Благоевград.

От 1 юли за онколекарствата се въвежда още един втори таван на цените. И касата ще плаща до по-ниския от двата.

„Целта е да се дисциплинират всички участници в системата, да се пресекат всички възможности за злоупотреби, за спекулации с тези цени и да се осигури една гаранция за НЗОК, че ще заплаща тези лекарства на реална пазарна цена“, каза Момчил Мавров, временно изпълняващ длъжността управител на НЗОК.

В случая с лекарството, което дадохме за пример, първият таван е 1147 лева, но вече новият, който се явява втори, е 369 лева. По-ниският е максимумът, на който през юли касата ще плаща този медикамент.

„Мисля, че позитивният ефект е видим още в първия месец и той ще се засилва през следващите месеци на прилагането на това правило. Няма отведнъж ножицата да бъде затворена“, смята Деян Денев, директор на ARPHARM.

Друго лекарство, за което разказахме, беше отчетено от болница за 66 лева. А от други две, за същия период, на тавана от 1878. Или 28 пъти по-скъпо.

Снимка: bTV

През февруари таванът падна на 1535 лева. А от юли допълнителният втори ще е 750 лева.

„Преди да започнем работа по тези нови пределни цени няма как да излезем със становище какъв ще бъде ефектът за бюджета на касата, дали реално ще се направи спестяване, какъв ще е ефектът за болниците и каква ще бъде реакцията на доставчиците на тези медикаменти“, обясни Лалка Коева от Националното сдружение на частните болници.

Ако има повече от 20% разлика между цената при доставка за болницата и тази, която касата ще ѝ плати, горницата ще е за сметка на търговците на лекарства.

Снимка: bTV



От асоциацията им заявиха за bTV, че изразходването на обществен ресурс трябва да е в условията на централизиран електронен търг. Такъв обаче все още не е стартирал.

„Всяко различно от това решение за нас е компромисно. Такъв е и новият механизъм за плащане на онколекарствата от НЗОК, но за да бъдем обективни държим да подчертаем, че със сигурност той е най-оптимален в текущата ситуация и категорично в пъти по-добър от първоначално предложения“, допълниха оттам.

Анализите на касата сочат, че в началото може да се очаква намаление със 7-8% на разходите ѝ за лекарствата, произвеждани от много компании, и 1% за тези, които са само на една.

Реалният ефект за първия месец на промените – юли, ще се усети през септември.