Проучване от 2016 г. открива „най-дълго живялата акула“ на нашата планета. Според експерти хищникът броди във водите на Северния ледовит океан от 1627 г. насам.
Още преди осем години изследователите започват проучване на гренландската акула, която се смята за най-дълго живеещото гръбначно животно, познато на Земята.
И в действителност експертите откриват акула, която живее във водите на Северния ледовит океан от 1627 г. насам. Но как са стигат до подобно откритие?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Учените използват метод, известен като радиовъглеродно датиране, за да определят възрастта на 28-те изследвани животни. Те правят удивителното откритие, че една женска от групата е на около 400 години.
A Greenland Shark that was located in the Arctic Ocean. It has been wandering the ocean since 1627.
byu/imish_24 ininterestingasfuck
„Очаквахме, че си имаме работа с необичайно животно, но мисля, че всички бяха много изненадани да научат, че акулите са толкова стари, колкото са“, казва Юлиус Нилсен, водещ автор на изследването и морски биолог от Университета в Копенхаген.
По-рано се смяташе, че няма как да се определи възрастта на гренландските акули, тъй като изследователите често разглеждат тъканта, която расте на слоеве върху гръбните кости, както при бялата акула.
„Но гренландската акула е много, много мека акула. Тя няма твърди части на тялото, където се отлагат слоеве за растеж. Затова се смяташе, че възрастта не може да бъде изследвана“, добавя Нилсен.
Въпреки че смятат, че това никога не би било възможно, екипът от експерти открива интелигентен начин да определи възрастта на гренландската акула.
Обяснявайки метода, Нилсън разкрива:
„Очната леща на гренландската акула е съставена от специализиран материал и съдържа протеини, които са метаболитно инертни. Това означава, че след като протеините са били синтезирани в тялото, те не се обновяват повече. Така че можем да изолираме тъканта, която се е образувала, когато акулата е била млада, и да направим радиовъглеродно датиране“, посочва ученият.
Радиовъглеродното датиране не дава точни дати, но дори и при най-ниската оценка на учените акулата е изключително древна и се счита за най-дълго живялото гръбначно животно на планетата Земя.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK