Астрономите от мисията „Евклид“ на Европейската космическа агенция са заснели безпрецедентен поглед към рядко космическо явление и са направили наблюденията съвсем случайно.

Тяхното откритие е свързано с някои от най-ранните данни от телескопа „Евклид“, който стартира през юли 2023 г., за да изследва тъмната вселена - частите от Космоса, които учените не могат да видят директно - и прекара първите няколко месеца в калибриране и тестване на инструментите си, пише Си Ен Ен.

Когато тестовите изображения бяха изпратени обратно на Земята, Бруно Алтиери от архива на „Евклид“ видя нещо, което изглеждаше като пръстен на Айнщайн.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Пръстените на Айнщайн се появяват, когато светлината от далечна галактика се огъва и образува светещ пръстен около друг обект на преден план, докато този обект се наблюдава.

Рядко наблюдаваните пръстени са наречени на математика и физик Алберт Айнщайн. Неговата обща теория на относителността предсказва, че светлината може да се огъва и да свети около обекти в Космоса.

Първоначално през 2023 г. „Евклид“ заснема изображение на добре наблюдавана галактика на име NGC 6505, която се намира на около 590 милиона светлинни години от Земята.

За първи път при използването на високочувствителните инструменти на „Евклид“ е разкрит светлинен пръстен около галактиката. Самият пръстен е съставен от изкривена светлина от далечна галактика, разположена на 4,42 милиарда светлинни години. Галактиката, която никога досега не е била наблюдавана, все още няма име.

Сега изследователите са направили задълбочено проучване на изображенията на „Евклид“, показващи детайли на пръстена на Айнщайн, публикувано в понеделник в списание Astronomy & Astrophysics. Разбирането на повече за явлението може да помогне на учените да изследват някои от трайните загадки на Вселената, като например тъмната енергия - загадъчната сила, която кара Вселената да се разширява по-бързо с течение на времето.

„Намирам за много интригуващо, че този пръстен е наблюдаван в рамките на добре позната галактика, която е открита за първи път през 1884 г. Галактиката е известна на астрономите от много дълго време“, казва в изявление съавторът на изследването Валерия Петорино, учен по проекта „Евклид“ на ЕКА.

Декодиране на рядък пръстен на Айнщайн

Американският астроном Люис Суифт наблюдава галактиката NGC 6505 за първи път през 1884 г. Тя прилича на ярко жълтеникаво петно, като детайлите на пръстена са закрити от атмосферата, казва водещият автор на изследването Конор О'Риордан от Института по астрофизика „Макс Планк“ в Германия.

„Наблюдавайки от Космоса с „Евклид“, където няма атмосфера, която да размива нещата, ние сме в състояние да наблюдаваме много подробно и да разкрием неща като това, които са се криели пред очите ни“, казва той.

Пръстените на Айнщайн са пример за силно гравитационно обективиране, казва О'Риордан - явление, което действа като лупа във Вселената, разкривайки небесни обекти и светлина от далечни галактики, които иначе биха останали невидими.

За да се образува пръстен на Айнщайн, трябва да се съчетаят множество фактори - масивната галактика на преден план трябва да е идеално подравнена с фоновата галактика от гледна точка на телескопа.

Това е толкова рядко явление, че по-малко от 1% от галактиките имат пръстен на Айнщайн. Известни са между 100 и 1000 обекта, подобни на пръстена на Айнщайн, но само няколко десетки от тях са наблюдавани с нивото на детайлност, осигурено от телескопа „Евклид“.

Въпреки че разстояние от 590 милиона светлинни години звучи невероятно далеч от Земята, от астрономическа гледна точка то е близко, казват авторите на изследването, което прави този обект един от малкото пръстени на Айнщайн в близост до нашата планета.

Този конкретен пръстен на Айнщайн ще помогне на астрономите по същество да надникнат във вътрешността на далечната, непозната галактика, така че да могат да измерят нейната маса и състав, колко звезди е произвела и как се е развивала с течение на времето.

Астрономите са особено заинтересовани от изучаването на пръстените на Айнщайн, защото те могат да се използват за изследване на тъмната енергия и тъмната материя. Въпреки че тъмната материя никога не е била открита, се смята, че тя съставлява 85% от общата материя във Вселената.

„Евклид“ е на 6-годишна мисия, за да наблюдава билиони галактики на повече от една трета от небето. Основната цел на телескопа с диаметър 1,2 м е да наблюдава тъмната материя и тъмната енергия и да създаде най-голямата и най-точна триизмерна карта на Вселената.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK