Новият роман на популярната турска писателка Елиф Шафак – "Чест", излиза на книжния пазар у нас на 5 април – в деня на премиерата му и във Великобритания. Книгата ще бъде представена у нас на специални събития на 5 и 6 март, на които ще присъства самата авторка. Елиф Шафак е и специален гост на тазгодишното издание на M-Tel Media Masters, където ще говори за "Творческата сила и културата в ерата на телекомуникациите”.

Тиха лавандулова улица в Източен Лондон. Впримчен в капана на миналото, животът на Искендер, Есма и Юнус се преобръща в един миг от акт на брутално убийство... една нощ в Лондон през 1978 година. Убийство в името на честта...

"Чест" е разказ за болката и загубата, верността и предателството, несгодите на емигрантите и сблъсъка между традиция и съвремие.

Написана първо на английски език, книгата вече има договори за превод и разпространение в още десет страни, сред които Франция, Италия, Испания, Норвегия и САЩ.

"Докато пишех този роман, исках да погледна отблизо семейството, и поспециално отношенията майка – син. Много често майките отглеждат своите синове като султаните в семейството. Исках да разбера как се случва това, да го поставя под въпрос, но без да го съдя“ – така отговаря Елиф Шафак на въпроса защо решава да напише книга, в която основна тема са тъй наречените убийства на честта.

През последните години убийствата на мюсюлманки, които според роднините си са донесли позор на рода, се превръщат във важна тема в западните общества. Най-често жертвите са жени, обвинени в извънбрачни връзки, отказали да се омъжат за предопределените им съпрузи или станали жертва на сексуално престъпление.Дори само подозрението, че една жена е донесла позор, е достатъчно за посегателство над живота й.

Историята:

Пембе Кадер и Джамила Йетер – Розова Орис и Доста Красота – така се казват близначките, родени на брега на Ефрат, но ориста им ги отвежда по пътища, в които красотата трудно се открива. Джамила остава в родното си село, завинаги сама,

Пембе се омъжва и заминава за Истанбул, а след това се мести в Лондон. Но миналото – нейното и на сестра й, белязва собствените й деца: първородния Искендер – сина, за когато майка й толкова е мечтала, най-малкия – Юнус, момчето, кръстено на пророка, оцелял в корема на кит, и средната – Есма, момичето, което мечтае да стане писател, а в крайна сметка пише една-единствена история – тази на своята майка.

Именно Есма започва разказа в „Чест“ и пак тя слага последната точка. Но нейната лична история е само брънка от верига, към която са прикачени и други съдби. Във веригата е вплетен баща й – тъжен човек, в отчаяна нужда от промяна, но толкова изплашен от промяната. Тук е и Елиас, готвачът, който познава езика на подправките, но не знае вкуса на собствения си дом, защото е свикнал да живее навсякъде. Тук е и българското момиче, което се представя за рускиня на име Роксана и танцува бразилска самба в лондонски бар.

Всички те са докоснати и променени от другите във веригата. „Всяко нещо във всемира, колкото и малко и незначително да е, има предназначението да даде отговор на нещо друго“ – вярва лелята на Емса. Освен отговор, в „Чест“ всяко нещо се оказва и причина. А всички причини се събират в престъплението на Искендер, извършил най-страшното убийство. В името на честта.

Не всеки го разбира, но някои вярват, че имат на този свят само честта. Лишат ли те от нея – умираш.

„Патриархалните култури склонни да правят жените нещастни. Но не мисля, че в подобни общества е лесно и да си мъж, особено млад мъж“, категорична е авторката.

В „Чест” младият мъж е Искендер – героят, от чието име са написани част от главите в книгата. Не случайно „Искендер” е заглавието на турското й издание. „В романа има една глава, в която това момче открива сложната природа на любовта – разказва Елиф Шафак. – Тази тема ме хипнотизира. Исках да се фокусирам върху това как, съзнателно или несъзнателно, нараняваме най-силно тези, които най-силно обичаме.“