Софийски апелативен съд запази наложените от първата инстанция мерки за неотклонение на задържаните във връзка с разследването за източване на Корпоративна търговска банка.
Съдът не уважи жалбите на главната касиерка Маргарита Петрова, главната счетоводителка Мария Димова и заместничката ѝ Борислава Кючукова.
Според магистратите, към момента може да се направи обосновано предположение за участието на трите жени в престъплението и има опасност те да се укрият.
"Тези три жени са жертва на една титанична борба между колоси, породени от абсурдността на българския преход, която даде възможност за 25 години за няколко пъти определени икономически сформания да награбят държавата и да започнат да свирят през държавната администрация като на пиано", заяви Татяна Дончева, която е част от защитата по делото.
На 14 юли Софийски градски съд остави Петрова и Кючукова с най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", а Мария Димова бе поставена под домашен арест заради здравословното и състояние.
Делото за източване беше белязано от нов скандал. Минути преди Софийския апелативен съд да гледа мерките за неотклонение на обвинените за длъжностно присвояване Петрова, Димова и Кючукова, прокуратурата внесе 6 тома с нови доказателства.
Те включват разпитите на всички охранители в банката. Никой от защитата обаче не се е запознал с тях. Това забави началото на заседанието на съда с 2 часа.
"Дали ще бъде привлечен Цветан Василев, кога ще бъде привлечен се преценява единствено от прокуратурата въз основа на събраните доказателства. Когато се стигне до този етап на производството и ако се стигне, ще бъдете уведомени", заяви прокурор Иван Гешев минути след решението на САС.
"Чух много неща от прокурорите, много версии се смениха, чух много странни изказвания, които не мога да си обясня, но не вярвам на всичко това, което се говори. Търси се изкупителна жертва и някой, който да каже, че някой човек е виновен – това се търси", каза съпругът на Борислава Кючукова.
Ивайло Кючуков бе категоричен, че не вижда нищо странно в проверката на имуществото му и призова прокуратурата да проверява каквото поиска. "Не виждам какво повече от една панелка и нищо друго ще намерят", обясни той.
"Всеки ден беше силно притеснена от всичко, което се случва, като се притесняваше най-вече да не стане жертва и някой да не си измие ръцете с нея", сподели Ивайло Кючуков. "Казваше ми, че натискът е огромен – да посочи виновен", обясни той в отговор на въпрос какво му е споделяла съпругата му. "Намеквали са едно конкретно име", призна той.
Морална подкрепа на колегите си оказваше и изпълнителният директор на банката Орлин Русев, който е с наложена гаранция от 10 хиляди лева.