Има дни, в които си изгубил всякаква надежда и тогава срещаш Надежда Данабашева, която ти напомня, че всеки води своята лична, вътрешна битка. И всеки е в роля – нейната е да бъде майка с много силен и непримирим дух.

Снимка: Надежда Данабашева, личен архив

Преди повече от 10 години животът ѝ се преобръща, когато разбира, че синът ѝ Борис е аутист. Надя и семейството ѝ минават през всякакви емоции – от гнева и болката до приемането на ситуацията.

Темата се превръща в лична кауза за нея, за която ви разказваме в поредицата ни „Жените на България“.

Снимка: Надежда Данабашева, личен архив

Няколко месеца са необходими за Надя и семейството ѝ, за да преминат през травмата, която диагнозата отключва.

„След близо половин година, в които емоциите надделяваха, осъзнахме, че няма да променим реалността. Бяхме изправени пред избора – да приемем и да започнем да се броим или да продължим да живеем по начин, който може да съсипе семйството ни“, разказва Надежда.

Не знае тя ли е избрала живота си, или той нея. Към онзи момент е сигурна единствено, че ни е даден, за да преодоляваме обстоятелствата, които ни застигат и да не променяме философията и възгледите си заради тях.

Снимка: Надежда Данабашева, личен архив

Тя спира да си задава и въпросите как се е стигнало дотук и защо се случва на нейното дете, вместо това започва да действа.

Снимка: Надежда Данабашева, личен архив

„Казах си, че няма да позволя диагнозата да ни погълне. Няма да позволя тя да дефинира мен, съпруга ми или дъщеря ми. Имаме син, който е различен, но това не значи, че нямаме самоличност. Мисля, че 10 години по-късно съм успяла в обещанието си“, категорична е Надя.

Вярва, че колкото и трудно да е, трябва да се говори по темата и да се адресират послания до обществото ни – че родителите на деца от спектъра имат нужда от разбиране, подкрепа и толеранс, че обвиненията и срамът са неоснователни.

„Осъзнавам, че е трудно да прескочим някои бариери в отношенията, но не можем да слагаме етикет на едно дете, само защото е аутист“, казва Надежда.