Всяка фирма с повече от 50 и по-малко от 100 служители има ангажимент да наема поне по един човек с увреждане. Ако не го направи, трябва да внесе по сметка на държавата сума като компенсация за отказа.
Данни на Главната инспекция по труда показват, че много фирми предпочитат да платят, вместо да осигурят такова работно място.
Доника Костадинова е счетоводител. Но преди 14 години сменя професията си, когато става майка на момченце с аутизъм.
„Ресурсен учител станах заради моя син, който е на 14 години и е с аутизъм – първоначално с идеята да помогна на него, а после и на други деца“, разказа тя.
Синът на Доника е на три, когато чуват диагнозата аутизъм. Обучава се в индивидуална форма.
„За съжаление, бъдещето изобщо не е добро особено за по-нискофункциониращите аутисти. Те са едни затворници в дома, ако има място в дневен център, ходят там“, каза Доника Костадинова.
С арт терапия психологът и логопед Мирела Пиронкова помага на хората с аутизъм да развиват умения чрез работа с керамика и пирограф.
"Ние се опитваме да ги научим неща, които те обичат да правят, за да може тези неща да бъдат продавани, да могат да се реализират. Искаме да ги научим да се справят сами“, разказа тя.
„Най-добрият модел е, когато децата завършат 12. клас да бъдат насочени към курс за обучение по част от професия, да бъдат записани на такъв курс, свързан с кухнята, с грижата за градината. И така да бъдат насочени към такъв тип работа и заетост“, смята директорът на Регионалния център за приобщаващо образование София-град към МОН Калоян Дамянов.
Едва около 5% от децата в аутистичния спектър продължават към висше образование, по-голямата част се насочват към професионално обучение или остават у дома.
Гледайте филма на Бесте Сабри „Невидимите: В къщата на мечтите“ тази вечер след Централната емисия новини.