Опитът на протестиращите студенти за символична окупация на Народното събрание чрез жива верига около сградата по време на днешното извънредно заседание на депутатите срещна решителния отпор на органите на реда.
Напрежението ескалира неколкократно, протестиращите направиха няколко неуспешни опита да преодолеят загражденията, а полицията не успя да скъса живите вериги от младежи на изходите около Народното събрание.
Около 14 ч дойде солидно полицейско подкрепление по ул. "Оборище". Беше забелязан и бял автобус, който събуди спомена за нощта на 23 юли, когато се стигна до сблъсъци между полиция и протестиращи.
Час по-късно полицията задържа петима демонстранти. Един от тях е бил разпознат като участник в големия неделен протест, късал плакати на телевизия Алфа. По-късно бе арестуван и шести протестиращ.
Малко преди 16 ч полицията образува огромен полицейски кордон, който започваше от храм-паметника на „Александър Невски” до Паметника на Незнайния воин. Протестиращите граждани бяха пред полицейския кордон, който ги изтласка, за да освободи периметъра.
При преминаването на няколко депутатски коли мъж скочи върху тях в района на Националната художетсвена галерия. От едната той се прехвърли на другата, а после падна на земята.
Мая Манолова заяви пред репортери, че се извинява на тези протестиращи, които се чувстват обидени от думите й и не влизат в сценариите на ГЕРБ. Тя обаче видяла хора, които провокират напрежение, но пък пропуснала да види агресия от страна на полицията. "Днес и утре приемаме важни закони за обикновения нормален българин", каза тя, преди да напусне сградата на НС с патерици.
„Не съм специалист по ПР-а и не мога да се произнасям за поведението на ГЕРБ в Народното събрание, но съм специалист в областта на психологията. Искам да кажа на колегите от ГЕРБ, че това, което направиха днес - да насъскат една група мотивирани, не знам как хора да участват в тази акция, беше самоубийството им като политици”. Това мнение изрази Христо Монов от БСП.
В 17 ч чистачките в парламента вече подготвяха кулоарите за утрешния ден. Сградата беше напълно празна.
Окупаторите излязоха на площада
Минути след 10:30 часа, за когато беше обявен протестът на недоволните младежи във вторник, участниците в окупацията на Ректората на Софийския университет излязоха от сградата на Алма Матер и с възгласи "Оставка!" се придвижиха към парламента.
Засилена полицейска охрана буквално барикадира сградата на парламента преди обявения за тази сутрин студентски протест. Десетки униформени укрепиха допълнително продължаващата вече четири месеца самоокупация, която депутатите от 42-то Народно събрание сами си налагат.
Младежите направиха жива верига, като се хванаха за ръце, и опитаха да пробият плътния кордон. Студентите опитаха да пробият кордона няколко пъти на няколко места. Младежи се оплакаха от полицейско насилие, едно момче припадна, но няма данни срещу него да е упражнено насилие и по всяка вероятност става дума за психологическо напрежение.
Ситуацията пред централния вход на Народното събрание беше спокойна за разлика от другата страна откъм храм-паметника „Св. Александър Невски”. Към 12 ч студентите бяха блокирали ул. „Оборище”, кордон полицаи огради изхода към ул. „Раковски”, която остава отворена за движение, както и бул. „Васил Левски”.
Около обяд ситуацията се успокои, а част от протестиращите студенти се изтеглиха към Ректората.
МВР: Няма бити студенти
Зам.-председателят на парламента Мая Манолова обяви по-рано днес в пленарна зала, че според справка в МВР „подадената информация, че има бити студенти, не отговаря на истината”.
„Има задържани протестиращи, има опити за агресивно и провокативно отношение. Призовавам всички протестиращи и студенти да не прибягват до сила, да не се държат провокативно и агресивно по отношение на българските полицаи”, заяви Манолова.
„Надявам се с поведението си народните представители няма да провокират агресия. Следим ситуацията. Ако се наложи, ще извикаме представител на МВР в пленарна зала”, посочи тя.
Младеж с аркада на веждата обаче разказа пред камерата на bTV, че е бил ударен с ключ от полицай, а група униформени го удряли с юмруци и ритници.
Полицията осуети неколкократните опити на множеството да пробие загражденията около широкия периметър около парламента. Свидетели разказваха за ареста на младеж, който стоял до оградата, когато изведнъж бил задържан от група полицаи. От МВР съобщиха само, че той е бил издирван по досъдебно производство, но спестиха подробностите около този арест.
По-късно беше арестуван още един човек - мъж на средна възраст, който беше закопчан в района на кръстовището между ул. "Раковски" и бул. "Цар Освободител".
Полицията опита да освободи пътя от студентите, които заключиха народните представители с белезници и вериги.
Блокада на всички входове
Краят на днешното извънредно заседание се очакваше в 16 ч. Въпреки това, протестиращите барикадираха за няколко минути булевард „Цар Освободител” с павета и кофи за смет. Полицейски кордон развали блокадата, но не успя да разкъса живата верига от студенти.
Около обяд към протеста на младежите вече се бяха включили хора от всякакви възрасти, които разказаха, че са решили да ги подкрепят, след като гледали новинарските емисии за сблъсъците от по-рано през деня.
Плътни редици от студенти бяха запечатали всички възможни изходи за превозни средства от Народното събрание откъм централния вход и отзад през площада около "Александър Невски", където през нощта на 23 юли отново избухнаха безредици при опита депутатите да бъдат изведени от блокирания парламент с бял автобус през множеството.
Белият автобус
Минути преди 14 ч на кръстовището на бул. „Васил Левски” и ул. „Оборище” се появи бял автобус. Въпреки че беше пълен със служители на полицията, той напомни на протестиращите за нощта на 23 юли, когато хиляди граждани блокираха Народното събрание, докато вътре депутатите приемаха актуализацията на бюджета.
С плътни редици и възгласи „Без насилие!” студентите посрещнаха жандармеристите, които дойдоха в подкрепление. По улицата бяха паркирани няколко патрулни автомобила, а по средата на улицата към бул. „Васил Левски” още два полицейски буса. Жандармерията премахна съборените на пътя кофи за боклук и опита да се вреже в линиите на студентите.
„Няма да пуснем депутатите да излязат, не искаме да се повтаря насилието, има агресия към нас, загражденията са поставени на незаконно голямо разстояние от сградата на парламента”, коментира студентът Ивайло Динев секунди след ескалацията на напрежението.
Малко по-късно полицаите свалиха каските си под ръкоплясканията на протестиращите.
Схватки между полиция и протестиращи имаше и пред централния вход на Народното събрание. Там се забелязваше все по-сериозното присъствие на политически лица, предимно от Реформаторския блок.
Окупацията ще падне?
Малко по-рано се появиха информации от средите на Ранобудните студенти, че окупацията на Ректората ще падне утре. Тези твърдения бяха отречени чрез официалния канал на протестиращите в Туитър.
Сутринта във вторник представител на „Ранобудните студенти” обяви пред bTV, че символичният акт, който подготвят, – жива верига, която да огради парламента, е пореден техен опит да покажат своето недоволство. „Те (депутатите – бел. ред.) имат важна работа и трябва да им покажем, че работят под натиск”, каза Борис Рангелов.
Той изключи вариант преразпределянето на „студентска сила” да доведе до падането на окупацията на Ректората на Софийския университет, който от понеделник е под пълна блокада. Подкрепа се очаква и от техни колеги от Пловдив и Велико Търново, както и от други ВУЗ-ове.
Междувременно бе получена информация, че се организира контрапротест на стълбите пред Ректората.
„Проваленият” изпит
Заради окупацията на Ректората, днес студентите по право бяха принудени да се явят на държавен изпит не в Юридическия факултет, а във Факултета по журналистика и масова комуникация. До това споразумение се стигна вчера след разговори между ръководството на Софийския университет и Ранобудните студенти.
Над 100 студенти по право се явиха на държавен устен изпит по наказателно-правни науки. Ден преди изпита бъдещите юристи не знаеха къде ще бъдат препитвани. „Важното е, че се провеждат изпити, защото го има и момента с непровеждането на изпити”, коментира студентът Николай Димитров.
„За мен не е кой знае какво затруднение. Физически мястото не е толкова далече. Не съм се затруднила Бог знае колко. Напрежението покрай изпита е по-голямо от преместването”, обясни студентката Ана Бикова.
„За това, че смениха сградата - просто това е най-близкият вариант. По-добре тук, отколкото някъде другаде да ни местят”, допълни колегата им Георги Чоранов, който заяви подкрепа за Ранобудните студенти.
За разлика от студентите, преподавателите от Юридическия факултет реагираха остро на заключения Ректорат и на последствията от това. „Аз се чувствам ощетен. Ограничено е конституционното ми право да се движа свободно в пространството, в работата ми. Защо да ги подкрепям?” заяви преподавателят по Наказателно право проф. Александър Стойнов. Той не е опитвал да влезе в окупирания Ректорат. „Няма да показвам документите си на някакви самозванци!” подчерта още той.
„Тук не сме, за да изразяваме политически позиции”, коментира и проф. Пламен Панайотов, също преподавател по Наказателно право.
В следващите два дни се очаква общо 400 студенти по право да се явят на държавен изпит в сградата на журналистическия факултет.