Ново голямо свлачище затрупа пътя между Асеновград и Смолян. Блокадата този път е на километър от Асеновград.
Площта му е над 2000 декара. Заради реалната опасност от ново свличане по обед работата па разчистването беше преустановена.
Пътят е затворен за движение и в двете посоки, тъй като на двете платна са се изсипали хиляди кубици земна маса и дървета.
Свлачището тормози хората от две седмици. Дори мантинелата на пътя беше премахната, за да може автомобилите да минават по банкета. Мястото обаче е опасно, защото голямото количество стичаща се вода размеква почвата.
Към обяд и от двете страни на земното свличане имаше опашки от над 200 автомобила, които чакат платното да бъде разчистено. Някои шофьори рискуваха да минат през опасния участък.
Срутването е станало тази нощ около 2:30 часа. За щастие скалите не са ударили преминаващите по това време автомобили.
Разчистването е започнало рано сутринта в четвъртък, по светло, тъй като през нощта са продължавали да падат камъни.
Транспортни проблеми
Заради свлачището са спрени междуградските автобуси между Смолян и Пловдив.
На автогарата в Смолян обстановката в четвъртък сутрин не беше обичайна. Затвореният път от поредното свлачище, създаде напрежение сред пътуващите в Смолян, защото автобусът за София в 6:30 часа не отпътува.
Александър Караджов е закупил два билета за София още в сряда, като дори не си е представял, че ще изпадне в подобна ситуация. „Гоня полет от София за Осло, билетът ми е 500 евро. На въпроса кой ще ми поеме разходите, ако иpтърва полета, въпросният г-н Бояджиев каза „Ще чакаш!” и затвори телефона. След като се върна от командировка, ще започна подписка за спирането на тази линия в 6:30 часа, защото не може хората да чакат като маймуни”, заяви пътникът.
„Имаше два предварително продадени билета, но имаше още четирима души, които чакаха с нас, но не им продадоха билети, защото автобусът беше спрян. Преди два дни пък не пътува автобусът в 10:00 часа. Според мен това е практика за тази фирма, да не пуска автобуси, когато не ѝ е угодно”, заяви Лидия Арсова, която също искаше да пътува.
Пътниците бяха преносочени при друг превозвач в 7:30 часа, чийто автобус отпътува по обходния маршрут през Девин - Кричим.
„Аз съобщих и на този пътник, че даже и да бяхме тръгнали в 6:30 по обходния маршрут, той отново щеше да пристигне с два ли три часа закъснение. По пътят от Девин до Михалково и до Кричим има нови свлачища на 7-8 места. Нашите автобуси забавят пътуването, защото има места, на които се изчаква по 30-40 минути”, коментира изпълнителният директор на „Рожен експрес” Николай Бояджиев.
Много от хората са се отказали да пътуват, след като са разбрали за свлачището. „В двете посоки е затворено платното на Юговското ханче, опитваме се да превозваме хората, малко със закъснение, но влизат в положение. Някои се отказват да пътуват, ако не им е спешно”, разказа Добринка Карагеурова.
Друг смолянчанин бе притеснен за завръщането на дъщеря си, която от часове чака на пътя. „От четири часа чака там, чистят хората , но става бавно”, обясни Явор Узунов.
До разчистване на свлачището всички автобусни линии за Пловдив и София ще бъдат пренасочвани през обходния маршрут Девин-Кричим, съобщиха от транспортното дружество. От превозвача заявиха, че ще спрат предварителната продажба на билети заради създалата се извънредна ситуация.
Ще струва милион
Геолози огледаха терена и решиха, че свличането е заради преовлажняване на почвата.
„Целият този език ,който е между двете била е много преовлажнено ,има много вода, почвени, подпочвени, повърхностни, това преовлажняване на ската, което влиза безконтролно надолу е направило това кално свлачище”, посочи шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров.
За трайното решаване на огромното свлачище са необходими поне един милион лева.