България влезе в международния новинарски обмен с първия убит от полицаи мигрант на територията на Европейския съюз.
Инцидентът стана снощи на 30 километра от българо-турската граница близо до град Средец.
Имигрантът е бил част от голяма група, засечена от трима гранични полицаи.
Според официалната версия нелегалните мигранти са били агресивни Полицаят Вълкан Хамбарлиев е стрелял във въздуха, но се е получил рикошет.
Версията на МВР се потвърждава от направената аутопсия. Предстои да излязат официални резултати от съдебномедицинската експертиза.
Според главния комисар полицаите са действали изключително адекватно – трима са задържали 54 нарушители. Полицията няма данни някой от групата да е бил въоръжен.
Мястото под моста на пътя Средец-Бургас е изключително удобно за имигрантите - от там те лесно могат да се качат на автомобилите на каналджиите, за да продължат пътуването си.
Инцидентът стана снощи на 30 километра от българо-турската граница близо до град Средец.
Само на четири километра от местността Рибарска среща, където е станал инцидентът, се намира село Драчево. Местните хора редовно стават свидетели на преминаващи имигранти.
Милка Кирова от селото разказва, че мигрантите не са агресивни. „Търсят хляб, гладни и скъсани, боси, измъчени хора бе", разказва жената.
„Просто минават, храна търсят, за път питат, ама то по принцип не може и да се разбереш, защото не говорят български", коментира Никола Абрашев
Имигрантите, които не могат да следват темпото на групата, биват бити и изоставяни.
Ана Илиева разказва за случай, в който един от мигрантите е започнал да ѝ разказва за преживяното. „Някой го е бил, тормозил го е, даже ми показва главата, ръката, леко бяха посинени и обадихме се на полицията, дойдоха и го прибраха", разказва жената.
От пограничната бразда до селото се върви с дни.
„Мен не ме е страх, въпреки съм на края и съм сама жена, даже съм казвала на моите деца, че ако ги видя, ще ги прибера при мен да ми правят малко компания", заявява Стояна Савова.
Друг инцидент с имигранти в района е станал вчера в близкото село Дебелт. Три автомобила, превозващи имигранти, са били преследвани от жандармерията, гонката е завършила с катастрофа между полицейския автомобил и колата на един от трафикантите Задържаните автомобили са в полицейското управление в Меден рудник, служебният е леко одраскан. Образувано е досъдебно производство.
Награда за патрула или остро осъждане на случилото се?
Върховният комисариат за бежанците в България остро осъди случилото се на границата. А професор Божидар Димитров иска награда за патрула от Средец - гледна точка, която споделят и много хора в социалните мрежи.
Президентът Росен Плевнелиев изрази съжаление за инцидента и приветства започването на независима експертиза, която да оцени обективно действията.
От Върховния комисариат за бежанците към ООН в България остро осъдиха случилото се.
„Ние сме дълбоко шокирани, осъждаме използването на оръжие, използване на насилие, за жалост мъж, търсил закрила, от Афганистан е загинал на нашата граница. Независимо в какъв контекст насилие и отблъскване от границата са недопустими”, заяви Борис Чеширков.
Осъдителна е позицията и на Българския хелзинкски комитет. България е една от малкото държави, в които е криминализирано преминаването на граница, в останалите страни е административно нарушение.
Единственият законен начин да се потърси убежище у нас е на граничен пункт.
По-голямата част от настроенията у нас към бежанците продължават да са негативни Последното правено проучване сочи, че 63 на сто от българите определят бежанския поток като опасност.
Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров още днес излезе с петиция за награждаване на граничните полицаи от Средец. Подкрепи го и Валери Симеонов от ПФ.
„Те трябва да бъдат наградени с ордени, защото са си свършили работата и не са се поддали на истерията да ги изпозастрелят всичките”, заяви Симеонов.
Депутатът от БСП Атанас Мерджанов обаче разкри пред bTV скандални детайли около охраната на границата.„Интегрираната информационна система не работи заради неплатени сметки за ток, което подлага под съмнение изобщо получен ли е сигнал от тази система”, изтъкна той.
Страните, за които имаше данни за насилие спрямо бежанци, избегнаха наказателни процедури, като въведоха извънредно положение. А по време на сблъсъците на гръцко-македонската граница
Еврокомисията изрази позиция, че всяка държава има право да защитава границата си.
У нас само за септември над 2000 лица от 20 държави са потърсили закрила. От началото на годината технияt брой е 12 738.