Няколко млади икономически мигранти при гръцко-македонската граница, недалеч от Гевгелия, демонстративно си зашиха устните пред репортерите. По този начин те протестираха срещу отказа на македонските гранични власти да ги допуснат на тяхна територия, предава БГНЕС.

В "ничията земя" на границата има над 1000 души – предимно от Иран, Пакистан, Бангладеш, Мароко, Алжир, Тунис, Ливан, Конго, Сомалия и други африкански държави.

Снимка: БГНЕС

От средата на миналата седмица властите в Скопие не допускат икономически мигранти и хора от държави, където няма военни действия. Въпреки това обаче гръцките власти продължават да трупат мигранти на границата, недалеч Гевгелия.

Множеството на няколко пъти се опита да събори загражденията и да нахлуе на македонска земя, но беше спряно от силите на реда.

Снимка: БГНЕС

Поради блокадата на жп линията от страна на мигрантите вече няколко дни не се движат влаковете по международната линия от Солун за Скопие.

От началото на годината през западната ни съседка са преминали над 500 хил. мигранти. Всички те идват организирано от Гърция с автобуси и влакове до Гевгелия.

Снимка: БГНЕС

Македонските власти многократно призоваха за координация между Атина и Скопие по този въпрос, но до момента няма воля от гръцка страна за това. Гърция се противопоставя и на разполагането на полицаи от "Фронтекс" по границата между двете държави.

"От началото на мигрантската криза Република Македония разчита само и единствено на собствения си ресурс. Помощта от ЕС закъснява. Необходима ни е неотложна техническа и финансова помощ", каза македонският президент Георге Иванов по време на срещата си в Брюксел с първия заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс.

"Македония понася всички последствия от нефункционирането на механизмите на ЕС и от липсата на регистрация в страна членка на ЕС – Гърция", добави той.