На четвъртия ден от въвеждането на електронните рецепти за антибиотици и лекарства за диабет системата все още не работи гладко. Малко над половината от издадените 64 000 предписания са изпълнени, показват данните.

Снимка: bTV

Половин година преди електронните рецепти да станат задължителни д-р Даскалова е изпробвала как работят.

„Ние правим необходимото назначение. Качваме го в системата. Но във фармацевтичната верига не могат да отворят и да видят предписанието“, казва д-р Деница Даскалова.

Фармацeвти казват, че успяват да изпълнят половината издадени рецепти.

„4-5 пациенти вчера съм върнала. Лекарите не знаят с какво разполага аптечната мрежа. Ние нямаме право да го заменим с друг антибиотик от същата група. Дори има търговски наименования, които са аналогични“, посочва Маргарита Грозданова.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

Проблемът е технологичен - един и същ медикамент на един и същ производител може да има няколко кода, защото го доставят няколко вносители. Решение вече е намерено.

Очакваме потвърждение от Министерство на здравеопазването за въвеждането му в реална експлоатация, казаха от Министерството на електронното управление. 

Снимка: bTV

„От понеделник и този въпрос ще бъде решен. Имаме предложение от информационно обслужване за разкъсване на кодовете на идентични лекарства“, посочи зам.-министърът на здравеопазването Илко Гетов. 

През това време лекарите могат да дадат възможност в аптеката лекарството да се замени с друго със същата съставка. В момента това е разрешено в под 1/5 от рецептите.

Депутати от парламентарната здравна комисия са на различно мнение как да се действа. От здравното министерство обаче бяха категорични, че крачка назад няма да има.

Вижте какво сподели отговорният редактор на btvnovinite.bg София Крачанова за опита си с електронните рецепти.