Нов регламент при антибиотиците – здравното министерство предвижда те да бъдат предписвани и изпълнявани единствено по електронен път. Какви са притесненията на лекарите и пациентите?

Предписването на антибиотик само по електронен път трябва да бъде подробно, разяснено на хората, смята Тодор Мишев. „Може и да има положителен ефект, но аз не го виждам, защото не ни е обяснено как ще се случва“, твърди мъжът.

Фармацевтите обаче приветстват идеята след тревожния ръст в употребата на антибиотици у нас. „Ние сме готови, доста неща работим електронно, здравна каса, зелени рецепти - така че това нас няма да ни притесни“, категорична е магистър-фармацевтът Мая Попова.

Д-р Николай Брънзалов, който е зам.-председател на УС на БЛС, пита как ще се действа в по-слабо населените райони. И препоръчва идеята да се тества първоначално само при няколко негови колеги от различни градове и села за период от 10 месеца.

„Не всички мои колеги ще могат да разполагат чисто технически с всички възможности за изписване на антибиотици при домашни посещения. Електронните документи не означават, че като са електронни, комуникацията между пациент и лекар ще бъде дистанционна“, обяснява д-р Брънзалов.

Сред мотивите на здравните власти за промените е намаляването на административната тежест. И още: „Възможност за осъществяване на пряк контрол върху предписването и отпускането на антибиотични средства и превенция на прекомерната и неправилната употреба на антимикробни агенти, която води до нарастване на антибиотичната резистентност.“

Прекалено надценяват всички граждани, особено пенсионери, твърдят обаче пациентите.

Предстои обществено обсъждане на проекта.