От този четвъртък в столицата влизат в сила нови, по-строги мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса.
Засега учениците остават присъствено в клас при спазване на всички мерки. При увеличение на процента на заболелите обаче директорите заедно с ръководството на учебните заведения ще трябва да вземат решение дали учениците ще преминат на ротационно обучение, или ще се учат от вкъщи.
"Не са ли те тези, които най-добре могат да преценят дали може да се проведе нормален учебен процес. Те би трябвало да са и да кажат при тази ситуация дали е нормално да минаваме на онлайн", коментира здравният министър Стойчо Кацаров.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
От утре обаче наредбата изисква да затворят врати всички центрове за извънкласни дейности.
"Изглежда за пореден път неформалното обучение е враг №1. Въпреки повтаряната теза, че обучението е най-важно и трябва да затвори последно, във всяка една заповед ние сме на първо място", заяви Владимир Христов, член на УС на Асоциацията на езиковите центрове.
Желанието е поне децата от начален етап и възрастните, които подлежат на квалификация, да бъдат обучавани присъствено.
Театрите, кина и концерти ще работят при заетост до 30% от капацитета на помещенията. Всички спортни състезания ще се провеждат без публика.
Мерките в заведенията, включително вечерният час, могат да не се прилагат, ако 100% от персоналът е ваксиниран, преболедувал или с отрицателен тест и ако се приемат само посетители, които също отговарят на тези условия.
В 51-во училище в София за сега има три карантинирани паралелки. Освен носенето на маски е намерен вариант учениците да влизат и учат по различно време, за да не смесват потоците като разделяне на входовете, през които влизат учениците от началния етап на обучение и тези от 5., 6. и 7. Клас, казва директорът на училището Асен Александров.
„Сутрин са 1. и 3. клас, следобед 2. и 4. клас. Разделяме ги, междучасията са стъпаловидни, влизането в училище също е стъпаловидно“, казва Александров.
Според ръководството повечето ученици свикват с носенето на маска, но признават, че има и родители, които отказват децата им да носят предпазни средства.
„Очаква се ние да ги санкционираме, родителите оспорват нашата компетентност в това отношение, пишат жалби и веят петиции. Това е една трудна борба“, казва директорът.
Всеки понеделник започва с тестване на всички учители за сметка на училищния бюджет, а при нужда от преминаване на друга обучителна форма е обмислен и вариант за ротация.
„Ние предвиждаме 50% от учениците в един клас да са тук, другата седмица обратно“, обяснява Александров.
Според вирусолози у нас в момента се разпространява предимно вариантът "Делта" на коронавируса.
„При нисък процент ваксинирани се предполага едно широко разпространение на вируса със засягане на много хора и в процеса на тази циркулация вероятността вируса да се измени и е много по-голяма“, казва проф. Нели Корсун, завеждащ Лаборатория "Грип и ОРЗ".
Специалистите определят мерките като достатъчни, стига обаче да бъдат спазвани.